Soru - Cevap (Yaptırım kararı)

  •  A 
MU*** AS*** 25.01.2021 22:35
Konu / Hisse Kodu: Yaptırım kararı
Hocam merhabalar umarım iyisinizdir. Sayenizde çok şeyler öğreniyoruz, başarıyoruz. Az önce viop'da olan hareketlilik sonrası haberleri araştırdım. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price 2 saat önce attığı tweette Türkiye ile Yunanistan görüşmelerini olumlu bulduklarını ve desteklediklerini açıkladı. Yani bu süreç içerisinde yaptırımlar bir süreliğine rafa kaldırıldı gözüküyor. Bu haberlerle ilgili yorumunuzu merakla bekliyorum :)
Cevap 26.01.2021 00:55

Teşekkür ederim. Şükür bir yaramazlık yok. Ailece iyiyiz.

Şimdiden sizin gibi iyimser olmak için erken diye düşünüyorum. Yunanistan mı Ege ve Akdeniz'deki iddialarından, yoksa Türkiye mi haklarından vazgeçecek? Türkiye haklı ve hiçbir şekilde vazgeçmez. Peki ozaman Yunanistan geri adım mı atacak? Bu mümkün ama ancak, büyük dünya ülkeleri, ABD ve AB dahil Türkiye haklıdır derse, Yunanistan geri adım atar. Böyle bir durum görmüyorum. 

Ama olur da, Ege'de hakkaniyetli paylaşım gerçekleşir, Akdeniz'de ortak rezerv arayacak olurlarsa, her iki ülke için de, ama özellikle Yunanistan için çok doğru ve iyi bir gelişme olur. Lakin bunun Yunanistan'ın yıllardır hibelerle topraklarını üç-dört kat arttırmış olmanın verdiği alışkanlıkla mümkün olmadığını düşünüyorum.

Ya iki ülke savaşla karşı karşıya kalacaklar o zaman Yunanistan işin ciddiyetini görecek, ya da dediğim gibi uluslararası kurumlar ve devletler Türkiye'nin haklarını teslim edecekler. O zaman Yunanistan Türkiye'ye karşı hukuki zeminde de yanlız kalacak. 

Dediğim gibi, ben iyimser olmak için çok erken diye düşünüyorum. Ayrıca, ABD'nin yaptırım kararları Yunanistan ile yaşadığımız sorunlardan ziyade, İran ile ilişkilerimiz, Suriye ve Irak'taki gelişmeler ve Rusya ile S-400 alımı nedeniyle alındı. Eğer o konularda ABD ile Türkiye arasında uzlaşı olursa, ozaman dediğiniz beklentiler ciddileşir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_