Soru - Cevap (UZUN VADELİ)

  •  A 
İR*** KA*** 25.01.2021 15:27
Konu / Hisse Kodu: UZUN VADELİ
İyi çalışmalar hocam . Uzun vadeli hisseler için bilançoları mı bekliyorsunuz yanı mart ayında bilançolara göre listede uzun vadeli tutulacak hisseler görebilecek miyiz. teşekkür ederim.
Cevap 25.01.2021 15:59

Uzun vadeli hisseler konusunu çok kez dillendirdik aslında. Site içi arama satırını uzun vadeli kelimesini yazıp, arşivi okuyunca neden o kısmı aktif etmediğimi-edemediğimi göreceksiniz.

Lütfen beni anlamanızı istiyorum! Şu an hisseler hep yükseliyor, satılanlar kaçıyor. Bu nedenle uzun vadeli liste olsa da, hiç olmazsa satmamak, uzun süre taşımak için alsak diye düşünülüyor.

Lakin borsada çok sayıda hisse olması gereken değerlerin çok ama çok üstünde fiyatlanıyorlar. Hal böyle iken daha da yükselmeye devam ediyorlar. Çünkü birçok hissede telegram grupları ile yeni gelen 700 Bin yatırımcıyı, borsayı bilmeyen ama nakit para ile gelmiş olan kişileri kullandıklarını, manipüle ettiklerini düşünüyorum. Devamlı aldırıyorlar. Ama bir süre sonra bu manipülasyon gruplarını kurduranlar ellerindeki hisseleri boşaltacaklar. Sonra gruplara da satın diyecekler. O zaman belki şimdi bu fiyatlarda gördüğünüz çok sayıda hisse uzun süreli derin kayıplar yaşayacak. İşte ben böyle gelişmelerden çok ama çok çekiniyorum. 

Bilançolarına göre ucuz kaldığını düşündüğüm hisse sayısı artık çok az. Şimdi nasıl uzun vadeli yatırım hissesi listesi yapabileceğim ki? Bugün düşmüyor sorun yok ama, sonra elinizdeki hisseler sert kayıplar yaşadığı takdirde, bana uzun vadeli listenizdeydi aldık ama şu kadar zarardayız denmeyecek mi? 

Halbuki ben şu an tekniklerine göre öngörülerimle devam ediyorum. Hiç olmazsa, teknik bozaulacak olursa kapatır geçerim. Ama uzun vadeli yatırım hisseleri için % 30- % 50 düştü kapatıyorum derseniz yatırımcılarının  çok ciddi canları yanar. Ben buna alet olmak istemiyorum. 

Yine de bilançolarına göre iskonto içerdiğini düşündüklerim varsa, zaten onları teknikleri uygun olduğu zaman öngörülere dahil ediyorum. Şimdi BIST için belki de 1.508 aşağı kırılacak olursa, 1.436 seviyelerine kadar ilk anda yaşanabilecek bir düşüş beklerken, uzun vadeli de olsa liste yazmak çok doğru gelmiyor bana. Çünkü onlar da böyle bir düşüşten sıyrılamayabilirler. Onlar da sert düşebilirler. 

Bir süre, ya da kendimi rahat hissedeceğim zamana kadar o bölüm pasif kalacak. Ama nedenini bilin ve lütfen artık bu konuda ısrarcı olmayın. Ama Yıl sonu bilançoları açıklandığı zaman böyle bir listeye alabileceğimi düşündüğüm hisseler olursa paylaşırım tabi ki.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_