Soru - Cevap (Aksa)

  •  A 
BU*** TA*** 19.01.2021 16:17
Konu / Hisse Kodu: Aksa
Merhaba hocam , aksa dan bu sene sayenizde cok getiri sağladık. Hisse nin çıkışı durmuyor masallah. Size sorum su aksa nin temettü performansı cok yuksek, temettü yatırımı ile bu kademelerden aksa hissesini almak mantikli mi? Yoksa aksa bile asiri fiyatlanmis olarak mi değerlendirmeliyiz? temettü yatırımında maasimizin %10 gibi bir oranıyla hisse alimi yapmak
uzun vadeli dogru bir tercih olur mu?
Tesekkurler
Cevap 19.01.2021 16:58

Aksa da birçok hisse gibi şuanki bilançolarına göre primli işlem görüyor. Ama piyasaya para girişleri sürdükçe hisseler yükselmeye devam ediyor. Algılar normalse mevcut bilançoya göre ederi düşünerek hisse fiyat beklentileri oluşur. Algılar çok daha iyi ise ve para girişleri ile hisseler ekstra yükseldiyseler, o zaman gelecek bilançolara göre olması gereken fiyatları hedefleyerek alırlar. Para girişleri çok daha da yüksekse, o zaman sektör ve ilgili hissenin-şirketin gelecek yıllar ulaşabileceği seviyeleri pazarlayarak fiyat hedeflerini verirler.

Şu an birçok hissede sonraki bilançolarda olası gelebilecek bilançolara göre hisseler fiyatlanıyor. Hatta ulaştırmada sonraki birkaç yıl içinde olabilecek bilançoları pazarlayarak alımlar yapılıyor. Aynı durum turizm şirketlerinde de geçerli. 

Umarım işler hep yolunda gider. Aksi durumda, piyasaları bozacak bir gelişme halinde çok ciddi şekilde algıların değiştiğini de görebiliriz. Şimdilik alımlar ve alım iştahı sürüyor.

Aksa tememettüden de ziyade dowAksa iştirakinin ileride geleceği büyüklük için bile yatırım yapılabilecek bir şirkettir. Ama şu an için bana göre primli. Ama uzun vadede hep beğeneceğim bir hisse olmaya devam edecektir. Karar sizin.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_