Soru - Cevap (Rüçhan tahtasi)

  •  A 
ÖM*** KA*** 12.01.2021 19:02
Konu / Hisse Kodu: Rüçhan tahtasi
İyi akşamlar Rüçhan tahtasindan alınan hisseler ana hisseye nasıl dönüştürülür saygılar
Cevap 13.01.2021 00:11

Bir defa rüçhandan pay neden alınır?  Orada düşük gördüğünüz fiyatta kar yapacağınızı düşündüğünüz için değil mi? Ama aslında pek de öyle bir şey yoktur. Çünkü orada ucuza aldığınız payların adı rüçhan hakkıdır. Ana hisseleri elinde bulunduranların bedelli sermaye artışı kararı alındığı zaman, hisse için ek para sokmak istemeyenlerin rüçhan haklarını satma imkanı verilir. Kişi rüçhanı satarak elindeki eski ana hisseyi korur ama yenisinin bedelini ödemek zorunda kalmaz. Aradaki bölünmeden doğan değer kaybını da rüçhanları satarak kısmen telafi etme yoluna gidebilir.

Bu esnada rüçhan hakkını kullanmak istemeyenlerin sattığı bu payları alanlar da, aynı rüçhan hakkını kullanma imkanı bulurlar. Bunun için süresi içinde bedelli sermaye artışının gereği olan ödemeyi yapmaları gerekir. Ama bunu hesaplarken doğru hesaplamayı bilmeniz gerekir! Bedelli sermaye artış oranı neyse, aldığınız rüçhan payı o oranda hisseye dönüşebilir. Yani % 50 bedelli veriyor ve siz de 1.000 adet rüçhan payı aldıysanız, bu size 500 adet normal hisse sahibi olma hakkı verir. Bunun için de rüçhan kullandırma bedeli neyse, ayrıca o parayı da hazrı etmeniz gerekir. 

Tüm bunları size işlem yaptığınız aracı kurumdaki müşteri temsilciniz izah edebilir. Hatta asıl onun bu açıklamaları yapıyor olması gerekir. Eğer işlem yaptığınız kurumda, aklınıza takılan bu tip konuları size izah edecek bir muhatap bulamıyorsanız, lütfen müşteri temsilcilerine ulaşabileceğiniz başka bir kuruma geçiniz. Çünkü bu bilgi eksiklikleri nedeniyle özellik yeni yatırımcılar çok ciddi mağduriyetler yaşayabiliyorlar. Sonra bunların telafileri de olmuyor.

Sitemde sayfanın üst tarafında arşiv arama satırı var. Oraya rüçhan yazıp aratın, çıkacak arşivde 10/12/2020'de 23:24 dakikasında sorulmuş % 25 bedelli ve 1.5 TL bedelle kullandırılan bir rüçhan hakkı örneği var. Hesaplamanın detayını gösteriyor. Sonuçta rüçhan payı alarak ekstra elde edilmek istenen kar gördüğünüz gibi sadece kısmi bir arbitrajdan öteye değildir.

NOT: rüçhan, rüçhan hakkı, bedelli sermaye gibi aratamalarla çıkacak soru-cevaplar aklınızdaki çok sayıda eksik bilginin tamamlanmasına yarayabilir. Lütfen okyunuz derim.

Ayrıca rüçhan paylarının sırası bedelli kullanımı son tarihinden önce kapanır. Eğer hesabınızın yanlış olduğunu görecek olursanız, bu sıra kapanmadan satmanız gerekir. Satmazsınız ve borsadaki rüçhan sırası kapanırsa, bu takdirde artık bedelliye katılmak zorunda kalırsınız. Hesabınıza süresi içinde gerekli bedeli yaratmanız gerekir. Hatta kurumlar bedellileri otomatik yapmayabilir. Sizn işlem yaptığınız kuruma bedelliye katılacağım demek gibi bir zorunluluğunuz olabilir. Lütfen bu detayı ve bedelli süresini de kaçırmayın. Yoksa, rüçhan sırası kapanır ve sonra da zamanında bedelliye katılmayı da kaçırırsanız, rüçhan payı için yatırdığınız tüm para sıfırlanır!!!


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_