Soru - Cevap (DOLAR)

  •  A 
SO*** ÖZ*** 12.01.2021 12:33
Konu / Hisse Kodu: DOLAR
Hocam merhaba,

Biden'in paketi açıklamasından sonra doların değer kaybetmesine sebep olur mu? Doların değer kaybetmesi
amerikan borsasının düşmesine neden olacak.
Peki amerikan borsasının düşmesi küresel anlamda neden etkili olur? Ya da çok etkiler mi sizce? Sanıyorum 20 Ocak'ta olacak tüm bunlar değil mi?
Cevap 12.01.2021 12:55

ABD'den çıkacak yeni paket kısmen Dolar endeksinin düşmesine neden olabilir. Ama artık bu son pakettir diyerek, tersi de olabilir. Bugün beklenti yazımda buna değinmiştim zaten.

Dolar endeksi düşmesi değil, artması ABD borsasının düşmesine neden olabilir. ABD dünyanın en büyük sermaye piyasası ve borsalarına sahip. Doğal olarak dünya genelinde yatırım yapan fonlar ençok ABD borsalarından etkileniyorlar. Fonların bir dağılımı vardı. % 70 Gelişmiş ülkeler, % 25 gelişmekte olan ülkeler, % 5 gelişmemiş ülkeler gibi. Bu oranları o gruba giren ülkelerin sermaye piyasalarında dağıtırlar. Misal gelişmekte olan ülkeler pastasında Türkiye'ye bir fon % 1.8 % 3.5 gibi paylar ayırdığını varsayalım.

Şimdi toplam fon değeri 100 iken % 70'i kapsayan ABD borsalarında düşüş yaşanırsa, diğer gelişmekte olan ya da gelişmemiş borsalardaki payın değerinin sabit kaldığını düşünürsek. Göreceli olarak toplam fon değeri içindeki gelişmiş borsa payları % 70'in alntına inmiş, diğer pastanın toplamı ise kendilerine ayrılan oranın üstüne çıkmış gibi olur. 

Bu durumda fon yönetimi, ya değer kaybı nedeniyle pastadaki oranı düşmüş gibi görünen borsalarda yeni alım yapmak, ya da gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülke borsalarında satış yaparak, toplamdaki fon dağılımını yeniden fonun ilan edilen dağılımına uydurdmak durumundadır.

20 Ocak'ta Biden gelecek, hemen iki günde ne olacağı belli olacak diye bir şey yok. Biden'in hareket ve karar hızına göre bu süre değişebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_