Soru - Cevap (Mpark)

  •  A 
YU*** BE*** 09.01.2021 10:23
Konu / Hisse Kodu: Mpark
Mpark için cok teşekkürler , harikasınız ..... Genelde yeni ongurulere katılmak lazım galiba .Sitenizden daha fazla nasıl verim alınır,hangi formasyonlara katılmak lazım ,sitede sanal bir oyun şansımız olsa keşke..
Cevap 09.01.2021 13:36

Rica ederim. KAzancınız bol olsun.

Sanal oyun şansı ne demek? Yani bir sanal portföy olacak, şunları alsaydım ne olacaktı gibi paylaşılan öngörülere göre sanal getiri mi görmek istiyorsunuz?

Gerçekte yapılmayan sanal işleri ben ciddi bulmuyorum. Çünkü insan gerçek almadığı pozisyonlarda sabırlı olabilir, stresi, adrenalin düzeyi daha düşük olur. Daha rahat kararlar verebilir. Daha yüksek tutarlarla işlem yapabilir. Çok sayıda hissede sanal pozisyon açabilir.  Ama gerçek alınan pozisyondaki fiyat hareketleri kazandığınızı kaybetmemek, oluşan zararın daha da büyümemesi gibi korkular nedeniyle kararlar o kadar kolay verilmez. Çok sayıda hissede pozisyon açmaya cesaret etmek de zor olur. Acaba içlerinden hangisini seçmeliyim diye düşünürsünüz. Sizin seçtikleriniz yerinde sayarken diğerleri çıkarsa, ya nereden bunu aldım diye sinirlenirsiniz. İşte tüm bu hisseler yatırım kararlarınızda yanlışlıklara sebebiyet verir. 

O nedenle sanal işlerle uğraşmanın yararlı olacağı düşüncesinde değilim. Ama yeni tasarlanan siteye bir portföyüm tablosu da koyulmasını istedim. Sizlerden bu yönde gelen bir öneri vardı. İşlem-kar-zarar takibi açısından faydası olabilir diye. 

Hangi formasyon konusunu yazıyorum sık sık. Çanak, fincan-kulp, flama hızlı yükseliş formasyonlarıdır. İkili tepe, Omuz baş omuz ve aşağı kırılan flamalar ise sert düşüş riski taşıyan formasyonlardır. Ama sadece bunlar değil kıstas olan. Misal Destek-Direnç Tablosu çok önemlidir. Orada ne diyorum; kırılan destek ya da direnç sonrasında sıralı alt destekler ya da sıralı üst dirençler yeni teknik beklenti ve hedefler olur.

O zaman kırılan bir seviye ile bir alttaki ya da üstteki sıralı seviye arasındaki mesafenin getirisi yüksek ise, verip alttan yerine koymak, alıp üstteki dirençte satmak için işlem yapılabilir. Örnek olarak söylemek gerekirse, cuma paylaştığım bagfs'nin 1.direnç kademesinde tek rakam 22.94 varken, ikinci direnç kademesinin ilk direnç seviyesi 24.30 idi. Yani bağfs'ta benden öngörü gelmese bile bu paylaşımı biliyorsanız, 22.94 kırılında 22.98-23.00 gibi seviyelerden direk alım yapıp, 24.20 satışa yazılabilir. Aradaki getiri yeterli bir oranı kapsar bir gün için. 

Oturun çok eskiye gitmeden on gün öncesinde destek-direnç paylaşımlarındaki hisselerin o günkü ve bugünkü fiyatlarına bir bakın dediğimi hemen anlayacaksınız.

Sadece benim daha doğru olduğunu düşündüğüm, yükselen piyasalarda direnç kırılırken almanın daha doğru olduğu. O nedenle kırılan desteklerde alım için alt destek kollamak yerine direncini kıran hisseleri dikkate almak daha doğru olur. Çünkü direnç kıranlarda ilgi yükseliş yönünde var demektir. Destek kıranlarda ise, satım yönünde bir ilgi vardır. O zaman bu satım durumu sürerse, alt destekler de kırılıp daha alttakilere düşebilir.

Tablolarda paylaşınlan rakamların hangi yünde çok olduğu da önemlidir. Bu o yönde risk ya da getiri beklentilerimim teknik olarak fazla olduğunu gösterir. Paylarım yönünde getiri oranı çok yüksek seviyelere denk gelen çok kademeli paylaşım hisseleri daha cazip olabilir.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_