Soru - Cevap (BIST100)

  •  A 
AL*** AS*** CA*** 06.01.2021 12:35
Konu / Hisse Kodu: BIST100
Hocam sağlıklı günler. Bıst100 de bugün tekrar 1508,64 seviyesini gördük. Parabolic in tekrar alım sinyali vermesi için bu seviyeyi görmesi mi yoksa 1508 ve üzerinde kalıcılık mı önem arz etmektedir. Bunu nasıl değerlendirebiliriz? Teşekkürler
Cevap 06.01.2021 13:06

Yine alım sinyali verdi zaten.

Çok ciddi sıkıntılı bir süreçteyiz. Bir tarafta ciddi kazanç elde etmiş olduğu için düşüşe yakalanmamak isteyenler. Diğer tarafta ise, görüyorsunuz yüksek sermaye artışı, yeni siparişler, yurt dışı işler açıklayan şirketler. 700 Bin kişilik de yeni yatırımcı ordusu.

Beklentilerin korunmasına neden oluyor bunlar. Parabolic konusunda ise şöyle bir durum var! Ben Matriks verilerine bakıyorum. Matrikste biri parabolic, diğer ikisi parabolic sar diye geçen üç parabolic indikatörü var. Bunların parabolic ve ilk parabolic sar zaten henüz satış sinyali vermemişti. Onların satış sinyali vermesi için sanırım görmesi gereken seviye 1.470'lerde şuan. Ama ben ikinci 20 yıl kadar önce matriks'e kendi ayarlarımla yaptırdığım üzerinde AYD kodu bulunan ikinci parabolic sar'ı kullanıyorum. Daha erken uyarı aldığım için o ayarları zamanında yaptırmıştım. Ama bazen benim gördüğüme gelmesi için birkaç gün geçebiliyor. Mesela dün benim parabolic indikatör 1.484 dü galiba orayı görünce sat yönüne dönmüştü. Ama bugün 1.508 görülünce yeniden alım yönüne döndü. Bunlar diğer iki parabolde ise görülmedi. Onlarda yükseliş yönünde devam ediyor indikatörler. Diğer ikisinde düşüş sinyali için 1.470 ve 1.464 görülmesi gerekiyor. 

Son durumda benim parabolic'de de yeniden satıma dönmesi için 1.474 görülmesi gerekiyor. Kısacası şuan hala üç indikatörde de yükseliş yönünde görnüm sürüyor. 

Uzun anlattım. Kısa cevap ilgili seviyeyi görmesi yeterli şeklinde. Ama sonuçta para gücü tekniklere böyle görünüm değiştirtebiliyor. Bugün yazdığım gibi, böyle ciddi dirençlerde satışlar bir kerede dönüşle yaşanmıyor. Önce alıcıları düşmeyecek diye algıya sokuyorlar. Satanlar yeniden alınca satışlar bir anda geliyor. Bunun için de 2-3 gün süre gerekebiliyor.

Bu nedenle ben birkaç gün izlemede kalmak istiyorum yeni öngörü girmek için. Ama hisse bazlı ayrışmaların ise yine süreceklerini beklediğim için, arada tektük böyle öngörüm ya da yukarı revizelerim gelebilir.

Çok zor bu işler çook. O kadar çok etken var ki, hangi birini dikkate alacaksınız bazen bizleri de çok zorluyor gördüğünüz gibi bu durum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_