Soru - Cevap (Şişe)

  •  A 
KI*** Şİ*** 05.01.2021 13:07
Konu / Hisse Kodu: Şişe
Merhabalar bir yakinim yaklasik 20 sene once SODA isimli kagit almis bir miktar.Daha sonra bugune kadar hic arastirmamis pesine de dusmemis.Arastirmalarim sonucu SODA nin ŞİŞE ile birlestigini ogrendim.Sorum su biz bu kagitlarimiza nereden ulasabiliriz.Bir banka araciligi ile alinmis.Uzun zaman gectigi icin yokolmasi gibi bir durum sozkonusu degildir dimi.
Cevap 05.01.2021 14:51

Bu sorudan anladığım bir banka vasıtası ile almış ama şimdi hatırlamıyor. Elinde de böyle bir hesap bilgisi yok. Yani açıkçası bu çok normal bir durum değil. Kişinin kendisi bunu bilir. Sadece asıl alan kişiye birşey olduysa, yakınları bilmez. 

Neyse, biz kişinin kendisinin de unuttuğunu varsayalım. Sorunuzda zaten hisseler kişide değil de, hangi kurumdan alındı ise o kurumun kayıtlarında, stoklarında olduğunu anlıyorum.

Türkiye'de tüm hisse senetlerinin kaydı ve deposu Takas ve Saklama Merkezinde tutulur. Telefonlarını bulup arayıp isminizle bir varlığınız varsa, hangi kurumdadır diye görebilirsiniz.

Ama 31/12/2012 tarihinde tüm fiziki hisseler kaydi sisteme geçtiler. Eğer o tarihe kadar hisselerinin sahibi kaydi sisteme başvuru yapmadıysa ki, örnekte zaten hisseler unutulmuş. O takdirde bu hisseler ana hisse kurumu hangi ise o kuruma devredildiler. Ama yine de böyle bir varlığınızın kurumunu tespit ettiğiniz zaman zaman aşımsız sahiplik hakkınız vardır. Sadece artık kaydi sisteme dönüşmüş hisselerle ilgili işlemi zamanında yapmadıkları için, haklarını geri almaları için(tabi önce nerede olduklarını bulmaları lazım)bir takım süreçler var. Sonrasında da onu yapmaları lazım.

Şu an zaten ortalıkta olmayan varlığın sonraki sürecinin bir anlamı olmaz. Öncelikle bulmaya baksınlar. Bunun için de Takas ve Saklama Bankasını arayıp isim bazlı takas durumu sorgulansın. Ama bunun için 31/12/2012 öncesi kayıt sorulmalı. Çünkü sonrasında hisseler ana şirkete devredildikleri için onlar adına görülüyorlardır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_