Soru - Cevap (Yunanistan)

  •  A 
NU*** ÇA*** 02.01.2021 21:27
Konu / Hisse Kodu: Yunanistan
İyi akşamlar hocam öncelikle yeni yılınız kutlu olsun Akdeniz konusunda Yunanistan la yaşadığımız gerginliğe çok fazla değinmistiniz hatta kısmı bir çatışma çıkarsa Bistin düşünü yakalamaya fırsat dahi olmaz demiştiniz böyle bir riskin ihtimali sizce azaldı mı eğer Akdeniz'de yüksek rezerv de doğal gaz bulursak bu durumda ab ve Yunanistan'ın tepkisi ne olur.teşekkürler.
Cevap 02.01.2021 22:56

Bu risk aynen devam ediyor. Ama kilit ülke ABD. Eğer ABD ile ilişkiler düzelirse, AB'ye güvenip de Yunanistan hiçbirşey yapamaz. Ama ABD ile ilişkilerimiz kopma noktasına gelecek olursa, bu takdirde Türkiye'yi farklı cephelerle uğraştırmak için Yunanistan'ı ekstra cesaretlendirebilirler. 

Lakin dünyada denge içinde denge kurgusu vardır. AB diye gördüğünüz birlik de aslında her an dağılmaya müsait bir yapıdır. İçindeki en büyük iki devlet olan Almanya ve Fransa iki dünya savaşında da birbirlerinin düşmanıydılar. AB'deler diye sanmayın içtikleri su ayrı değil.

Ayrıca İngiltere de AB'den komple ayrıldı. İlk serbest ticaret anlaşmasını da Türkiye ile yaptı. Yani genç ve büyük bir nüfusu olan Türkiye, hem iyi bir pazar, hem de iyi bir partnerdir. Diğer bir ifade ile de, Türkiye'nin karşı blokta olması batının da işine gelecek bir durum değildir. 

Yani bu konularda düze mantık düşünmek doğru olmaz. Kendi başına Yunanistan da hiç bir şey yapamaz. Aslında savaşların insan kayıpları olmasa, aynı Ermenistan gibi bir hata da Yunanistan yapsa da, ege ile Akdeniz'de zamanında yaptığımız hataları telafi ederek, dibimizdeki adaları yeniden geri alsak. 

Ama dediğim gibi, ciddi can kayıpları ve ekonomik sarsıntı olur. O nedenle aklı selim ve hukuk ile çözülmesinden yanayım. Türkiye her konuda haklıdır. Haklı olduğunun da onlarca örneği var diğer ülkeler arasında yaşanmış olan. Yine de risk yok diyemem. Ciddi bir çatışma riski var.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_