Soru - Cevap (Bist 100)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 01.01.2021 19:54
Konu / Hisse Kodu: Bist 100
Hocam merhaba, bist 100 rekorlar kırıyor. Elbette bu hep böyle olmayacak birde inişi olacak. Daha önce tecrübe etmediğimden soruyorum. Bist düşerken bütün hisse fiyatları düşer mi? Yoksa en kötü yatay mı kalır. Bist düşerken biz hisse alabilecekmiyiz. Teşekkürler
Cevap 02.01.2021 14:15

Bu sorunun net ve tek cevabı yoktur. BIST'in neden düştüğüne göre değişir. Eğer Teknik düzeltme ise, pozitif ayrışan hisseler yine olacaktır ve olabilir. Ama ne bileyim, savaş, ABD yaptırımı gibi tümden ekonomi-finans yapımızı sarsacak bir konu olursa, o zaman iyi hisseler de geçici olarak yaşanan-yaşanacak düşüşe katılabilirler.

Kısacası ortama ve şartlara göre düşen piyasa şartlarında da alınacak hisseler bulunabilir. Ayrıca, sitede sadece alım öngörüleri verilmez. Satım yönlü öngörüler de verilebilir. Uzun zamandır bu özelliği kullanmıyorum. Ama al/sat tablosunun en altında kırmızı sembol ile başlayan öngörülerin satım yönlü olduğunu görebilirsiniz. Bu özellik açığa satış veya eldekilerin alttan yerine konması için satılması niyetiyle de uygulanabilir.

Bilakis BIST zaman zaman düşmeli. Yoksa hep yükselen BIST'de bir süre sonra hisse almaya cesaret edemeyiz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_