Soru - Cevap (netas hakkında)

  •  A 
VE*** YÖ*** 31.12.2020 09:27
Konu / Hisse Kodu: netas hakkında
niye iki netas fiyatı oluyor acaba ikisindede revize yazıyor
Cevap 31.12.2020 09:42

Al/sat tablosunda açık filtresi yaptığınızda sadece açık bekleyen öngörüler listelenir. Hisse kodu yazıp açık dediğinizde de benzer şekilde sadece o hissenin açık duran öngörüleri listelenir. Bir hisse yükseliş ve düşüş esnasında yüksek beklentilere sahipse, teknik olarak bir çok kez alım öngörülerine girebilir.

Her birinin teknik formasyonu farklı olduğu için olabilir. Ama satım fiyatlarının farklı olmasının ana izahı hissenin ara dirençlerine rağmen üstte gidebileceği teknik çok daha yüksek beklentileri olması nedeniyledir. Hisseler bir kerede ana direnç hedefine gitmeyebilir. Arada dirençlere takılıp düzeltmeler yapabilir. İşte aradaki bu dirençler nedeniyle daha düşük fiyatlı dirençleri görüyorsunuz. 

Bu sizler için, isterseniz aradaki dirençte satış gelir diye düşünüyorsanız hissenizi satabilirsiniz demektir. Bunu yapanlar başka hisslere dönebilir. Dirençlerde verdiklerini alttan yerine koyup, dah yüksek dirençler için yeniden pozisyon alabilirler.

Tabi bir de, siteye hergün yeni yatırımcılarımız geliyor. Bu nedenle aynı hissede yükseliş sürdükçe farklı alım fiyatlarıya açılmış öngörüler olması doğaldır. Hissenin teknik ve temel gelişmeleri hissenin beklentilerini yükseltiyorsa, biz de öngötülerimizde revizelerle bu görüntülere uymaya çalışıyoruz. 

Kısacası arada direnç var. İsteyen dirençten döner diyerek satabilir. İsteyen ise, daha yüksek fiyatlı beklentiler de olduğuna göre ben taşımaya devam edeceğim diye tercihini kullanabilir. Umarım yılın tüm yorgunlu ve gece geç saate kadar çalışmamın kafa dağınıklığı nedeniyle biraz karışık ve uzun yazdıysam da, cevabınızı izah edebilmişimdir?


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_