Soru - Cevap (Uzun vadeli yatırım)

  •  A 
SO*** ÖZ*** 24.12.2020 20:47
Konu / Hisse Kodu: Uzun vadeli yatırım
Aydın hocam,

Uzun vadeli hisseler bölümünde son yazınızda herhangi bir hisse önermediğinizi görüyorum. Daha önceki yazılarınızda algyo hissesini önerdiğinizi gördüm. Bu hisseyi şu an biraz düzeltmeden sonra uzun vadeli değerlendirmeyi düşünürsem doğru mu yapmış olurum?

Bir yorumunuzda kanal istabul projesinin gerçekleştirileceği yerlerde de arsaları olduğunu yazdığınızı gördüm. Ayrıca şirketin hiç borcu yok ve son açıkladığı kar da sermayesine göre çok yüksek.
Cevap 25.12.2020 00:26

Ben de algyo'nun iskontolu fiyatlandığı görüşündeyim. Ama bir süre uzun vadeli yatırım öngörüsünde bulunmayacağım. O tablonun pasif bir tablo olduğunu sadece yüksek bedelsiz potansiyeli taşıyan hisseleri gösterdiğiniz bilmenizi isterim. Zaten algyo sonrasında bedelsiz artış yapmıştı. Sizler için fırsat bulursam hafta sonu yüksek bedelsiz potansiyelli hissler listesini güncellesem iyi olacak. Daha önce yapmak istiyordum ama, o kadar yoğun çalışıyorum ki, hafta sonu unutuyor, ya da başka işle uğraşmak istemiyorum. 

Ama algyo bana göre de yükseliş poatnsiyeli süren bir hissedir. Lakin uzun vadeli şu an düşünüyorsunuz. Ama sonra hisseler yapabileceği hareketi 2 yıl yapmadan yerinde sayıp üçüncü yıl hareketlenecek olursa, ilk iki yılın sonunda bu durum sizleri pişman edip, bezdiriyor. Bu nedenle uzun vadeli hisse taşımak öncelikle sabır ve sağlam sinir sahibi olmayı gerektirir. 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_