Soru - Cevap (Virüs)

  •  A 
AL*** AS*** CA*** 20.12.2020 19:39
Konu / Hisse Kodu: Virüs
Hocam sağlıklı günler. DSÖ, İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüsün 3 ülkede daha tespit edildiğini açıkladı. Ülkelerin tedbirleri daha sıkılaştırması uyarısında bulundu. Bu yeni virüsün piyasalar üzerinde etkisi hangi boyutta olur? 2020 Mart ayı gibi bir satış dalgası yaratır mı? Düşüncelerinizi merak ediyorum.
Cevap 20.12.2020 20:12

Maalesef İngiltere, Danimarka ve Avustralya mutasyona uğramış yeni virüs salgınının yayıldığı ülkeler olarak biliniyor. Ama covid-19 örneğinde olduğu gibi, mutasyona uğramış virüsün de dünya geneline yayılma hızı yüksek olabilir.

Ülkeler ekonomiler ayakta kalsın diye tam kapanmadan kaçındıkça virüs bu şekilde riskler yaratacaktır. Aşı ve tedavi edici ilaçlar devreye girene dek bu risklerden kurtulmak zor gibi duruyor. Ama diğer taraftan aşı da şu an çare değil gibi. Çünkü sürekli koruma sağlamıyor. Bulaştırmaya mani olmuyor. Çok bilinmez var yani. Bu nedenle bence asıl önemli olan tedavi edici ilaçların bulunması. Eğer böyle yeni salgın riskleri de çıkarsa, aşılanmayı ülkeler mecbur bırakabilir.

Yansımaya gelince, Mart gibi olmaz. Ama aşılara güvenerek alınan ulaştırma gibi sektörler tam kapanma veya seyahat kısıtlamaları yeniden başlayacak olursa, o zaman bundan yeniden olumsuz etkilenebilirler. Olası durgunluk ve ekonomik daralmanın tekrarlanması bankaları da olumsuz etkileyebilir. 

İlaç, hijyen, bilişim, yazılım, gsm, teknoloji, savunma, otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya, perakende-market, sigorta pozitif etkilenmeye devam edecek aklıma gelen ilk sektörler olacaktır diye düşünüyorum. Aşılama ve tedavi edici ilaç gelişmelerine göre bu görüşlerim değişkenlik gösterebilir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_