Soru - Cevap (Bölünme)

  •  A 
DO*** YU*** AS*** 11.12.2020 07:47
Konu / Hisse Kodu: Bölünme
Hocam bebim sorum. Ben MTRGY hisse aldim. 2.70 tl den bolunmeye gidiyor diye almistim. Simdi spk bolunmeyi onaylamadi. Suan 2.61 hisse fiyati satip cikmak mi lazim yoksa beklemek mi.
Tesekkurler
Cevap 11.12.2020 12:41

Buna yorum yapmam. Ama sadece şunu söylemek istiyorum benzer soru ve düşünceler için! Bir hisse bölünecek diye ille de yükselmez. Bu nedenle bir hisse bölünmeye gidiyor diye alım düşünmek yanlıştır. Bunun diğer detayları da önemlidir. Hissenin o anki fiyatı, bölünme bedelli mi, bedelsiz mi ve hangi oranlarda olacağı gibi detaylar da çok önemlidir. Yoksa herkes düz mantıkla bölünecek hisseyi alır karla satmak için değil mi?  Ama öyle olmuyor işte. Bazen öncesinde yükseltilen hisseler bölünme haberleri sonrası yatırımcıların üzerine bırakılıyorlar.

Ayrıca bölünmeler ekstra bir kar sağlamaz. Maalesef özellikle yeni yatırımcılar yeterli bilgi sahibi olmadıkları için yanlış kanılara sahip oluyorlar. Sonuçta hisse bölününce sizin elinizdeki hissenin de değeri bölünme oranında düşüyor. Bu nedenle portföy değerinde değişiklik olmuyor, adetlerde artış yaşanıyor. Ama eğer öncesinde zaten hisse fazlası ile yükseldi ise, bu sefer bölünme sonrası ciddi değer kayıpları da olabiliyor.

Tabi bir de hangi hisseyi aldığınız da önemli. Her hisse borsada aynı öz kaynaklara ve itibara sahip değildir. Lütfen kulaktan duyma tüyolarla yatırım kararları almayınız. Aracı kurumlardaki analiz raporları ve uzmanlara itibar ediniz.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_