Soru - Cevap (Petkim)

  •  A 
SE*** ER*** 07.12.2020 22:38
Konu / Hisse Kodu: Petkim
İyi akşamlar Üstad; 3 yıldır elimde yüklü miktarda Petkim var uzun vadeli tutuyorum ancak geçen cuma ve bugün enteresan yükselişler yaptı biraz araştırdıktan sonra Cem Okullu denen kişi 97 milyonluk alış yapmış bu şahıs daha önce TSKB ve Tukaş da da benzer alım-satım yaparak hisseler üzerinde ciddi hareketlenmelere sebep vermiş ve cezada yemiş; Sorum şu Petkim gibi bir hisseyi 97milyonluk alış son iki kapanışta tavan yaptıracak etkiye sahip olabilirmi? destek direnç seviyelerini paylaşırmısınız?
Cevap 08.12.2020 09:15

Günaydın.

Toplamda 156 Milyon TL'lik bir hisse almış. Satıcının ısrarlı olmadığı ortamda net bu tutarda bir alım hisseleri yukarı yönlü etkiler. Ama şirket tarafından destekleyecek haberler gelmezse çok uzun soluklu olmaz ve her an da geri dönüş olabilir. Alınan paylardaki niyet ne o önemli. Sadece spekülatif bir alım mı, yoksa şirketin gidişine orta-uzun vadeli yatırım mı buna göre de etkisi değişik olur.

Hisselerde bu tip hareketlere neden olan bir kişi. Çıkınca da sert kayıplara neden oluyor. Dikkatli olmakta yarar var. Tek kişi hareketi olduğu için de hareketi teknik gördüğüm halde öngörüye cesaret edemedim.

Maalesef teknik olarak destek-direnç tablosuna dahil etmeyi uygun görmüyorum. Yanlış algı yaratabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Cevap 08.12.2020 13:47

Bu arada ikimiz de rakamları hatalı görmüşüz sanırım! Alım açıklaması nominal değer üzerinden verilmiş. Yani bunu hisse adeti olarak görmek ve ortalama ogünkü piyasa fiyatı ile çarpmak lazım. Bu da 600 Milyon TL üzerinde rakamlara denk geliyor. Hatırı sayılır bir tutar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_