Soru - Cevap (Yükselen kanal direnci)

  •  A 
NU*** ÇA*** 27.11.2020 11:13
Konu / Hisse Kodu: Yükselen kanal direnci
Kolay gelsin hocam bugün endeks yıllardır süregelen yükselen kanal direncine değdi ve bir miktar geri çekilme yaşadı siz bu kanalın yukarı kırılacağını düşünüyormusunuz burdan bir realize gelirmi .teşekkürler.
Cevap 27.11.2020 12:09

Son dönem güven yaratacak reform kararları uygulanırsa BIST için Dolar bazında olmasa da TL olarak çok sayıda yeni rekor kırılmasını beklediğimi yazıyor, söylüyor, bu konudaki gelişmelere dikkat çekiyorum biliyorsunuz. Bu beklentimin de ana sektörünün bankalar olacağını söylüyorum. Ama bununla birlikte sahip olduğumuz risklere de dikkat çekiyorum. 

Hangi tarafta gelişme olursa, BIST de ona göre hareket edecek. Yani kar satışları heran her yerden gelebilir. Ama bazen de seans içinde olup bitecektir. Yani eksiye dönen endeks sonra yeniden artıya dönerek yoluna gidecektir. Dediğiniz kanal'ın yaklaşık boyu 400 puan hatta biraz daha üstünde. Aslında tam doğru tepelerden çizilirse kanal kırılmış durumda diyebilirim. 

Hatta kendinize teknik kriter TL BIST endeksini almayın. Çünkü BIST'i yukarı taşıyacak asıl yatırımcı grup yabancı fonlar olur. Öyleyse, BIST Dolar bazlı endeksi dikkate alırsanız o zaman çok farklı grafikler görürsünüz. Yabancı dönecek olursa, ana hisseleri bankalar. Xbank endeksine dolar bazlı bakıp grafiğe uzun vadeli bakın. Xbank zirveleri 1.090 $ seviyelerindeyken şuan bulunduğu seviye 193$!!

Yani dikkat çektiğiniz kanal boyu yaklaşık 400 puan iken, Dolar bazlı xbank ve BIST'in yukarıda kalan zirveleri ile fark TL kanaldan misli misli yüksek.

Ben bu görüntüler nedeniyle iyimserim. Ama ara kar realizasyonları dediğim gibi her an heryerden olabilir. Düşüşleri alım fırsatı olarak görüyorum. Ben yabancı fonların asıl kriterleri reel faiz olduğu ve bunu da verdiğimiz için, artık yabancı girişlerinin artarak sürmesini bekliyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_