Soru - Cevap (Stop loss)

  •  A 
TA*** GÖ*** 18.11.2020 17:57
Konu / Hisse Kodu: Stop loss
Merhaba Aydın Bey,
Benim başvurduğum tüm kaynaklarda bir pozisyon açılırken ilk yapılacak şeyin, stop loss seviyesini belirlemek olduğu yazıyor. Siz ise öngörülerinizin büyük bölümünde zarar kes seviyesi vermiyorsunuz. Geçmiş tecrübelerim stop seviyeme değip beni stoplattırdıktan sonra yukarı giden sayısız hisse ile dolu. (Fiyatın dalgalanması için hatrı sayılır stop mesafesi koyduğum durumda bile sonuç değişmiyor. ) Siz aynı şeyi tecrübe ettiğiniz için mi stop seviyesi vermiyorsunuz?
Saygılar
Cevap 18.11.2020 19:01

Hem öyle, hem de ben genelde temel analizle birlikte teknik öngörü vermeyi tercih ediyorum. Bu nedenle ani gelişmeler belki geçici düşüşler yaratabiliyor. Ama sonra beklentilerim yüksek oranda gerçekleşiyor. Böyle öngörü vermediğim hisselerde stoploss verdiğimi görürsünüz.

Misal iki gün önce banka öngörüsü verenlerin  çoğu, dün bankaları sert düşüş esnasında hem de gördükleri düşük fiyatlarda stoplamışlardır. Ama bakın bugün çok farklı bir piyasa yaşandı.

Bu nedenle zaman zaman versem de genelde stoplos seviyesi vermem. Ayrıca zararkes günlük trade yapanlara daha çok uygundur. Ama benim öngörülerim gün içi gerçekleşme beklentisi ile verilmiyor. Gerçekleşenler de oluyor ama o amaçla vermiyorum.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_