Soru - Cevap (Kartn)

  •  A 
İS*** GÖ*** 18.11.2020 07:56
Konu / Hisse Kodu: Kartn
Merhaba hocam; Bedelsiz sermaye arttırımından dolayı kartonsan aldım. Bedelsiz sermaye arttırımları spk tarafından ne kadar sürede cevaplandırılıyor? Süreç çok uzar mı? Bedelsiz sermaye arttırımı yapıldıktan sonra yükselme trendi devam eder mi? Yoksa beklenti gerçekleştiği için bedellilerde olduğu gibi düşer mi?
Cevap 18.11.2020 08:18

Günaydın.

Ekim ayı içinde genel müdürlüğe % 2543 oranında bedelsiz sermaye artışı işlemlerini yürütmek ve SPK'ya ilgili başvuruları yapma konusunda yetki verilmişti. Ön hazırlık şirkete kalmış bir konu. SPK'ya başvuru sonrasında gerekli incelemelerle ilgili süreler vardı. Ama yıllardır bu süreçleri takip etmediğim için, süreler aklımda değil. Güncellemeler yapıldıysa bilmiyorum. Lakin şirketin zaten Ekim'de bu haber çıktıktan sonra ciddi bir fiyatlama yaptığı görüşündeyim. Bana göre manipülatif bir fiyatlama yaşanıyor. 

Hisse takasında toplu olduğu için sorunuzun cevabı değişkenlik gösterir. Sonuçta bölündükten sonra da aynı elde ya da ellerde çoğalmış olacak. Bu fiyatlamayı yapanların niyetleri önemli. Ben fiyatın aşırı manipülatif olduğu görüşündeyim. Çok riskli buluyorum. Ama öncesinde ya da sonrasında fiyatı daha da götürmek isterlerse bunu yapabilecekleri için, fiyatın yakın vadeli gelişimi için birşey diyemiyorum. Ama neredeyse 1 Milyar Dolar'a yaklaşan piyasa değerini yüksek buluyorum. Sonrasında yatırımcıyı ciddi üzeceği görüşündeyim. Ama son zirve neresi olur bunu bilemem. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_