Soru - Cevap (DOLAR-KONUT FİYATLARI)

  •  A 
SE*** KI*** 29.10.2020 19:31
Konu / Hisse Kodu: DOLAR-KONUT FİYATLARI
Aydın Bey merhaba,
Öncelikle SE* KI* benzerliği olan başka üyelerde var sanırım onlarla karışıklık olmasını istemem çünkü tepki çekenler var :)

Benim sorum konut fiyatlarıyla ilgili olacaktı. Sizin ekonomi ve piyasa konularındaki tecrübelerinize güveniyorum. Sorum şöyle; malum konut fiyatları faiz indirimleriyle çok fazla arttı. Şimdi birde dövizde müthiş artışlar yaşıyoruz. Dövizde oluşan ve devam eden bu artış konut fiyatlarını aynı oranda artırır mı veya nasıl etkiler?
Cevap 30.10.2020 11:30

Aslında bu görüşümü yazılarımda yazdım diye hatırlıyorum. TV skype paylaşımlarımda birkaç kez soruldu cevapladım.

Tam tersi düşünüyorum. Kredi faizleri 0.64'e indi ve % 5 faizle 1-2 yıl ödemesiz kredi verildiği için konut fiyatları artmış ve talep patlamıştı. Artan bu kredi faizleri nedeniyle alıp karla satarım nasılsa peşinatı veririm diyenler, bu kur artışı yüzünden faizlerde yeniden artışlar olursa, konut kredileri de artacağı için olumsuz etki yaratacaktır. 

Maalesef kredilerin ödeme zamanları yaklaştıkça fiyatlarda artış değil düşüş bekliyorum. Bu durum kredi geri dönüşlerinin aksamasına neden olur. Bankaların konut ipotekleri yüzünden konut stokları artar. Bankalar bu yükten kurtulmak için piyasaya satıcı olarak girebilirler. Bu da fiyatların düşmesine neden olur. Maalesef artan kur ve faizler piyasayı olumsuz etkileyeceği için, konut sektöründe 2021 ortalarına doğru kriz riskini yüksek görüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_