Soru - Cevap (Hisse satısı)

  •  A 
AR*** ÇO*** 27.10.2020 18:02
Konu / Hisse Kodu: Hisse satısı
İyi aksamlar. Bazı hisseler üstüste tavan yaparak gıdıyor. 10 15 tavan yapıyor. Bu esneda ben mesela 8.tavanda hissemi satabılıyor muyum? Ve taban trendı varken satıs yapmak imkansız mıdır? Tesekkur ederım aimdiden cevabınız için hocam
Cevap 27.10.2020 20:20

Alıcı olan her fiyattan ve her zaman için hissenizi satabilirsiniz. Bir hissenin tavan olması demek, o gün olabileceği en yüksek fiyattan alıcı olması demektir. Bu durumda satmak isteyen istediği zaman satabilir.(1-2-3..7-8-...13-14-15 tavan) Bu sayıda tavan olan bir hissenin aşırı manipülatif bir hisse olduğunu ve olacağını söylememe bile gerek yoktur sanırım. Çünkü pek görülen durum değildir. Bu sene yaşandı. Ama genelde bu olmaz.

Neyse, dediğim gibi hisse tavan tavan giderse istediğiniz gün ya da tavanda hissenizi satabilirsiniz. Yeter ki o adette alıcı olsun.

Tavan ya da taban trendi diye bir tabir yoktur. 

Taban, tavanın tersine hissenin taban taban düştüğü durumu soruyorsunuz sanırım. Taban demek, bir hissenin ogün için görebileceği en düşük fiyattan satıcısı olması demektir. Direk güne öyle yani taban başlıyorsa, emir sırasına göre tabanda yer alan satışlardan ogün gerçekleşen adet kime denk gelirse onun satışları gerçekleşir. Eğer ilk tabanda bile siz tabana satış yollarsınız ve ilk sıraya düşerse, o zaman gerçekleşen işlemler sizin satışlarınızdan gider. Ama genelde taban taban düşüşlerde hisseyi tabandan ciddi adette işlem olmadığı takdirde satabilmek zordur. 

Umarım sorularınıza cevap verebilmişimdir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_