Soru - Cevap (BİST30 pazarlanır mı (DEVAM))

  •  A 
HÜ*** .*** 16.10.2020 16:27
Konu / Hisse Kodu: BİST30 pazarlanır mı (DEVAM)
Hocam asıl konu telegram grupları değil aslında. Bist30 hisseleri düşünce pazarladı oluyor. Ben buna yanlış olarak bakıyorum. TKFEN, PETKM pazarlanacak şirketler mi, genel görüşünüz ne anlamında o soruyu oluşturmuştum :) Ben de biliyorum bunlar pazarlanacak şirket değildir bana göre ama genel düşüncenizi merak etmiştim :)
İyi hafta sonları dilerim.
Cevap 16.10.2020 17:41

Her iki hisseyi de beğendiğimi bilirsiniz. Bana sormaya bile gerek duymamanız lazım aslında. İçi boş şirketler değiller ki pazarlamak için çaba sarfedilsin. Ama Tam libya ile yeni iş konuşulurken Serrac istifa kararı aldı. Azerbaycan Ermenistan ile savaşa girdi. Suudi Arabistan Türk şirketlerine ambargo kararı aldı. Her üçü de Tekfn'in iş yaptığı-yapabileceği ülkeler. Libya'da eski yarım kalmış projelerinde ciddi zararları tazmin edilmesi gereken alacakları var.

Endeks 30'a manipülatif hisseleri de işlem hacmi ile sokabiliyorlar. Genelleme yapmak doğru olmaz. Ama bu hisseler pazarlanma ihtiyacı çeken hisseler değil. Sanmam yani.

Sorun yabancının devamlı satıyor olmasında yatıyor. Yerli yatırımcı da, ancak halka açıklığı % 20'ye kadar olanları yukarı taşıyabiliyor. Diğerlerinde yabancı satışları gelince hisseler bir yer sonrasın takılıyorlar. Ama endeks 1.205 seviyesini kırarsa, teknik yeni rekorlara gideblir ki, bunu da yazdım zaten. Ama rekor olsa da uymayan ana hisslerden muhakkak olanlar olacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_