Soru - Cevap (BİST30 pazarlanır mı.)

  •  A 
HÜ*** .*** 16.10.2020 15:57
Konu / Hisse Kodu: BİST30 pazarlanır mı.
Merhaba hocam,
18 ve 17 ler de TKFEN öngörüleriniz var. elimizde de duruyor halen. Siz 17 lerdeki TKFEN öngörüsünü yazdıktan sonra 50.000 kişilik bir telegram grubunda TKFEN 18 iken yazıldı ve 13 lere düştü biliyorsunuz, telegram sahibine "TKFEN pazarladı" dediler. Konu telegram grubu değil. Bist 30 hissesi pazarlanabilecek bir hisse midir, hele hele TKFEN gibi bir şirket. Petkm de de biri SPK dan işlem hacmi sınırını aştı diye ceza vermişlerdi ve o kişi için PETKM pazarladı demişlerdi :)
Cevap 16.10.2020 16:20

Bu işler, telegram grupları, whatsapp grupları bildiğim takip ettiğim işler değil. Böyle gruplarda ne yapılıyor bazen sizler gibi üyelerim hisse soruyorlar o zaman duyuyorum. Demek ki bir çok yatırımcı bu grupları takip ediyor. Aldırılan hisseler çıkınca kimsenin sesleri çıkmıyor. Ama böyle bir manipülatöre denk gelip canları yanınca hemen şikayetler başlıyor. Ben hiç bir grubu takip etmem. O yüzden de hangi hisseleri ne şekilde pazarlıyorlar bilmiyorum. Ama sizleri sitede uyardım, SPK manipülatörlerin bu tip gruplarını takip eden üyelere de ceza veriyor. Çünkü ortak hareket edenlere dahil olmuş oluyorlar. 

SPK bu tip işleri ve kişileri yakaladıkça çok ciddi cezalar veriyor. Çoğunda da dedikleriniz oluyormuş. Yani gruplarında önerdikleri hisselerde kendi satışları çıkıyormuş. Perşembe günleri SPK gözetim kurul toplantısı var. Cezalar tedbirler açıklanıyor onları okursanız benzer örnekleri her hafta görürsünüz. 

İnsanlara ücretsiz otel toplantılarında sözüm ona teknik analiz eğitimleri veriliyormuş. Ailece ağırlanıyorlarmış. Peki sizce böyle masrafsız bir ağırlama ve eğitim ne için  verilir-yapılır? Ama maalesef yatırımcılarımız kazanma hırsından dolayı tüm bunlara işler terse gidene kadar bilerek katılıyorlar. Sonra para kaybedince dolandırıldık şikayetleri dolaşıyor.

Lütfen bu tarz grupları, kişileri, söylentileri dikkate almayınız. Bu yükselişlerin faturaları muhakkak yatırımcılara kesilecek. Ben yakalanmam demeyin, elbet sizi de birgün yakalarlar. Geri dönüşü olmayan kayıplarınız olabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_