Soru - Cevap (ACİLEN ve REVİZE hedefle erken kapanan BANKA hisseleri hk)

  •  A 
ME*** AY*** 04.10.2020 17:06
Konu / Hisse Kodu: ACİLEN ve REVİZE hedefle erken kapanan BANKA hisseleri hk
Aydın Bey merhaba : Cuma günü ACİLEN ve REVİZE hedefle erken kapanan BANKA hisseleri sonrası BUGÜN BANKAcILIK ENDEKS TEKNİĞİ olarak DİRENÇ yüzde -3 aşağıda. DİRENÇ yüzde +8 yukarda. ABİ ŞU ALGORİTMALAR KLASİK TEKNİKLERİ al VEYA sat YÖNÜNDE ETKİLİYOR OLABİLİR Mİ? (yani yeni algoritma bizi yanıltıyor olabilir mi )
Cevap 04.10.2020 17:36

İnanın ne sormak istediğinizi anlamadım. Diren. %-3 aşağıda, direnç % +8 yukarıda ne demek? Benim banka endeksi teknik seviyeleri olarak 1 Ekim ve bugün paylaştığım seviyeler aynı değişiklik yok.

Bu arada ben algoritmalara göre çalışmıyorum. Gördüğüm tekniklere göre paylaşım yapıyorum. Algoritma konusu detaylı bir iş. Yönü oluştuğu yönde hızlandırabilir. Çünkü tanımlamaları var. Diyelim ki, ilk 10 sn içinde şu kadar alım emri-satım emri giren hisseler, % 2-3 üstünde yükseliş ya da düşüşle açılanlar, Pasifte şu kadar emir gelenler, nette şu kadar alınan ya da satılanlar diye çok sayıda algoritma belirlenebilir. Spekülatör ya da ani bir gelişme bir anda bu kriterlerin oluşmasına neden olursa, o yönde alım ya da satımlar otomatikman yaşanmaya başlar. Bu durum, bir anda sert düşüş ve yükselişlere neden olabilir.

Kısacası bana göre algoritmalar en çok kurumlara yarar. Çünkü daha çok komisyon kazanırlar. Bugün algoritma nedeniyle taban, yarın tavan olan hissede aslında değişen özel bir şey olmayabilir. 

Sonuçta sisteme ilk emri kişiler yollar. Sonra bu emirlere göre algoritmalar işlemeye başlar. Demek ki, algoritmalar manipülatif ve spekülatif olarak yönlendirilebilir. Sonrasında da tetiklenen algoritmalar yatırımcıların panik kararlar almasına neden olabilir.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_