Soru - Cevap (Açığa satış)

  •  A 
NU*** ÇA*** 01.10.2020 10:40
Konu / Hisse Kodu: Açığa satış
Günaydın hocam açığa satışın gelmesiyle özellikle zirvelerde görülen düşüş formasyonlarinin devreye girme olasılığı arttı diyebilirmiyiz hisseler obo ikili tepe yapıyordu ama fiyatlama olmuyor akisine yükseliyordu.teşekkürler
Cevap 01.10.2020 10:46

Denebilir ama bakın bu konuyu çok detaylı izah etmiştim. Açığa satış dipsiz bir kuyu gibi yükselen hisselere istediğim kadar hisseyi açığa satarım diye bir uygulama değil. Açığa satış yapılacak hisselerin de T+2'de takası yapılıyor. Bu nedenle ödünç alacak hisseyi bulmanız gerekiyor ki açığa satış yapılabilsin. Yoksa aynı gün içinde kapatmanız gerekir. 

Ayrıca, öyle açığa satış yapılınca hisseler düşer diye bir kural ya da beklenti de yanlış. Hisseleri manipülatif yükseltenler varsa, tek tek işlemleri sayıyorlar. Açığa satış yapanları yakaladıkları zaman hisseyi yeniden yükseltip, satanı temerrüte düşürebilirler. Sonuçta açığa satış yapmak için Açığa Satış tuşuna basılarak işlem yapılıyor. Herkes satışın açığa satış olduğunu görüyor.

Kısacası açığa satış ana ve derinliği yüksek, özellikle yabancı payı fazla olan hisselerde olabilir. Ama diğer özellikle yabancının pek olmadığı, halka açıklık oranı düşük hisselerde istenilen sonucu yaratmaz. Sakın bu detayı atlamayın. Sırf açığa satış var diye manipülatif yükselişler bitmez. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_