Soru - Cevap (Döviz (USD))

  •  A 
ŞE*** KA*** 30.09.2020 09:43
Konu / Hisse Kodu: Döviz (USD)
Günaydın Hocam; Mayıs ayında binde 2'den yüzde 1'e çıkarılan döviz ve altın alımında tahsil edilen BSMV yeniden binde 2'ye indirildi. Bu indirimle DTH'larında bir miktar çözülme başlar mı? Başlarsa USD'ında nereye kadar çekilme olur? Elinde döviz bulunduranlar için bir tavsiyeniz olur mu? Teşekkürler.
Cevap 30.09.2020 14:11

Beklenti yazımda kısmen görüşlerimi yazmıştım.

Dedikleriniz dövizin çözülmesi için yeterli değil. Zaten Mart ayına kadar olmayan uygulamalar dövize yönelişi engellemek düşüncesi ile alınmıştı. Bu olmadığı daha da kur artışına neden olduğu için geri manevra yapıldı. Ama sırf bu nedenle dövizde ekstra düşüş olacağını düşünmüyorum. Enflasyon YEP'teki hedefin de üzerinde. Vadesi gelen dış ödemelerde döviz sorunu yine olacaktır. Bir dış kaynak girişi olmazsa kurlarda yüksek seyir devam edebilir. 

Ama Doğu Akdeniz'de uzlaşı çıkar ve ek rezerv ilanlarını duyarsak, üstüne bölgede özellikle ABD'li şirketlerle ortak arama anlaşmaları olursa o zaman döviz girişleri başlar ve kurlar geri gelmeyi hızlandırırlar. Ama bu durum da ancak, ABD seçimlerinden kim galip çıkacak belli olduktan sonra netleşir.

Şu an için çok sayıda risk var henüz çözülmemiş olan. Ama mesela bankacılık endeksi 1.150 ve 1.160 seviyesini geçerse, BIST de 1.141 direncini geçecek olursa o zaman pozitif bir takım gelişmeler bekleniyor diyebiliriz. Dövizdeki baskı azalabilir. Bunlar da ayrı kriterler olarak takip edilmeli.

Kusura bakmayın, çok net konuşmak mümkün değil. Çünkü denklem içinde denklem var. Her birine göre de gelişmeler farklı rota izleyebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_