Soru - Cevap (faiz artışı sonrası Bist30 beklentisiniz)

  •  A 
FA*** KÜ*** 24.09.2020 15:04
Konu / Hisse Kodu: faiz artışı sonrası Bist30 beklentisiniz
Merhaba Aydın bey,
Belki de ilk defa yanılmanıza sizin gibi ben de seviniyorum. Şu an itibariyle, faiz artışı neticesinde, yabancıların her fırsatta sattığı hisselerde (başta banka, holding gibi) %4-5 civarı artışlar yaşandı. Bu faiz artışı, özellikle Bist30 ve diğer hisseler için sizi yeni öneriler vermek konusunda cesaretlendirir mi?
Teşekkürler,
Cevap 24.09.2020 16:27

Maalesef kaç kez yapılması gereken yapılmayınca neye göre hesaplayacağımızı şaşırıyoruz. Aslında yazımda en az 200 puan bir faiz artışı yapması gerektiğini yazdım ama yapmaz dedim. Yaptı. Yani yanılgım olması gerekende değil de, ne yapacağı konusunda oldu. Neyse sonuçta bunu beklemediğim için bankalarda ve holdinglerde öneri girmeye cesaret edememiş oldum. Ama şimdi sorun kur ne yapacak. Eğer geri gelmez ve kaldığı yerden yükselişe devam ederse, bu sefer yine ek faiz artışı konuşulur. Ama bu sefer de tam canlanıyor derken ekonomiye set çekmiş oluruz. Yani bu artış bankaları alım yönünde etkiledi. Ama bir faiz artışı daha gelirse, o zaman tahvillerden zarar yazarlar. Kredi kullanımı düşer. Kredi dönüşlerinde sorun olur. O zaman şu an alanlar bu riski görürse, çok yükselmeden yeniden satışa geçebilirler.

Diğer taraftan Akdeniz konusu hala önümüzde. Orada da yanılırım uzlaşma çıkarsa işte o zaman bu seviyeleri gerçekten de kaçırmış oluruz. Ama uzlaşıya inanamıyorum maalesef. Anlayacağınız ikilem içinde kaldım.

Bakalım ne olacak göreceğiz. Cesaret edip öngörü vereceğim bir görüntü olursa paylaşımlarım gelir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_