Soru - Cevap (Gümüş)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 23.09.2020 19:22
Konu / Hisse Kodu: Gümüş
Hocam merhaba, gümüş yıl sonu 35 dolar beklentiniz devam ediyor mu. Birde aşı bulunması halinde gümüş fiyatları artar mı? Teşekkürler
Cevap 24.09.2020 11:28

Şu an için hayır. Ons ve gümüşte çok farklı bir gelişme yaşanıyor. Şu an için beklenmeyen bir düşüş yaşanıyor. Pandemi nedeniyle tüm dünyada yeniden yasaklardan korkuluyor. Trump piyasaları bu nedenle bir daha kapatmayacağız dedi ama risk yüksek. Eğer ekonomiler pandemi nedeniyle yeniden kapanırsa gümüş olumsuz etkilenir. Muhtemelen bu riskler nedeniyle düşüşleri görüyoruz. Ben ons ve altının bir yerlerde destek bulup yeniden zirvelere yönelmesini bekliyorum. Ama bu destek neresi olacak o önemli. 

Kısacası arada yer alan çok sayıda direnç yeniden görülüp kırılmadan 35'li beklentiler şu an ötelenecektir. Ekonomilerde bu çeyrekte dış dünya dahil sert yükselişler görülmesi beklentim var. Ama o da başka bir risk! Bu sefer de enflasyon % 2'yi geçerse FED faiz artışı başlar. O zaman ons ve gümüş olumsuz etkilenir. İşler çok karıştı yani.

FED geçen ay en az 2023'e kadar düşük faiz dönemi sürecek derken, şimdi ise büyüme oranlarında farklı revizeler yapılıyor yukarı doğru.

Aşı gümüşü olumlu etkiler ama. Bir anda değil. Çünkü bulunan aşıyı ne kadar sürede kullanıma sokacaklar meçhul. Bu arada pandemi her yerde çok ciddi artışa devam edebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_