Soru - Cevap (Nereye gidiyoruz?)

  •  A 
RA*** TU*** 14.09.2020 08:24
Konu / Hisse Kodu: Nereye gidiyoruz?
Sizin yaklaşımınızla bireysel emeklilikte birikim yapıyorum lakin; bireysel emeklilik de biriken 154 Miller lirayı reel sektöre ucuz yollu kredi vereceğiz sözünden itibaren korkmaya başladım. Halbuki bu paralarının %75'i devlet kağıtlarında… Yani ortada para yok… hocam ne yapacağımı şaşırdım bozayım diyorum sizce ne yapmalı... tam konsolidasyona doğru mu gidiyoruz

Belki yazılarınızda bundan değilmişsinizdir lakin yoğunluktan dolayı ben okuyamamış gözümden kaçmış olabilir sevgilerle
Cevap 14.09.2020 08:57

Günaydın.

Nihayetinde bireysel emeklilikte toplanan o fon TL cinsinden. Yani devlet kimsenin bireysel emeklilik fonuna el koydum demez. Sonuçta kişilere ait paralara bu gerekçe ile el konmaz. Eğer devlete TL gerekirse, zaten enflasyon ve kur riskini göze alıp darphaneyi kullanma imkanına sahip.

Bu konu teknik bir kredi fonlama kaynağı için gündeme düşen görüştür. Ama o fonu kullandırmak demek el koymak demek değildir.

Bunun dışında site içi arama satırına konsalidasyon yazarsanız, moratoryum ve konsalidasyon konusundaki tariflerimi ilgili beklenti yazılarımda 2018 yılında yazdığımı görürsünüz. Ama tekrar ediyorum, devletler bazen nakite sıkışırlarsa bu yöntemlere başvurabilirler. ABD dahil çok sayıda devlet moratoryum ve konsalidasyon ilan etti. En son 1988 yılında Rusya borçları için ödeyemiyorum diye moratoryum ilan etmişti. Sonrasında borçlardan kısmen silme oldu. Vadeler uzatıldı ve faiz oranları düşürüldü. Üç sene sonra Rusya yeniden ödemelerini yapıp piyasalara dönmüştü.

Devletler zaman zaman iç borçlanmada da benzer vade uzatımı, faiz indirimi ve borç silme operasyonları yaparlar. Ama bu durum şu an bizde yaşanır mı sanmıyorum ama yine de bilemiyorum. Sonuçta açıklandığı kadarıyla finansal-mali durumu biliyoruz. Gerçek çok farklı ise bilemem. Ben yine de beklemiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_