Soru - Cevap (Beklentiler ve tartışmalar)

  •  A 
İL*** MA*** 27.08.2020 23:37
Konu / Hisse Kodu: Beklentiler ve tartışmalar
Hocam ara sıra sitede çeşitli atışmalar oluyor bu sizi de yoruyor farkındayım biz de özensiz ve dikkatsiz olabiliyoruz tabi
Objektif bir eleştirim olacak. Siz sadece bir analizci değil aynı zamanda stratejistsiniz
Bu bağlamda biz sizden duruma göre sektörel yönlendirme bekliyoruz mesela pandemi başında hiç gıda ya da perakende hisse öngörünüz olmadı bence olmalıydı doğru bir yerde satış gelir ama beklentiyi kullanmak lazım bunun en basit örneği son müjde olayı değil midir ? devam...
Cevap 28.08.2020 02:16

Evet bu dediğiniz doğru. 

Ama bir de şöyle bakmak lazım değil mi peki! Şubat ayında ekranlarda yurt içi ve dışı yorumcular pandemiyi gripten bile daha az riski diye anlatırlarken, ben ısrarla çok ciddi bir kriz yaşanacağını, Çinden tedarik yapılamayacağını, üretim tesislerinin kapanacağını, insanların tüketimden ve üretimden çekileceğini yazıyordum.

Hatta ben son strateji yazımı mart başında ''Virüs Sorunu Çözülmezse Kabus Senaryolarına Hazır Olun!'' başlığı atıp, sonrasında yaşanan bir çok gelişmeye daha yaşanamdan dikkat çektim. Hatta bu yazımı çok sayıdaki platformda yayınladım. Ben yazıyı yazdığım zaman abartıyorum eleştirileri geliyordu. Sonra benim beklediğimin de çok üstünde bir kaos yaşadık.

O dönem en az % 50 nakit durun, kredilerden uzak durun uyarıları yapıyordum. Pandemi bizde de rastlanınca, yasaklar arka arkaya gelince BIST'deki düşüşü hatırlayın. Ben düşüş uyarısı yaparken aynı fikirde olmayıp cesur davrananlar, BIST pandemi diplerine indiğinde paniklemelerine rağmen ben çok sayıda öngörü verdim. Al/sat tablosunda Mart başı ve Nisan başı tüm diye filtreleme yaparsanız 52 öngörü yamışım. Bir tanesi gerçekleşmemiş. sanırım 3 tane de açık var. Diğerlerinin ise hepsi gerçekleşmiş. 

Bunu yaparken de, para bolluğunun borsalara yansımalarını, otomotiv ve yan sanayi, teknoloji, perakende, gıda, ilaç ve hijyen şimdi aklıma gelenler çok sektöre dikkat çektim. Çok da öngörü yaptım. Ama doğrudur perakende de ve gıdada öngörü sayım diğerlerine göre çok az oldu. Ama ilk anda mesela Bımas öngörüsü verdim tersine gelişme oldu düştü. Sonra yükseldi. Mgros çok pozitif etkilendi ama çok ciddi zararı vardı. Hala da zarardan çıkamadı. Buna rağmen huzurlu bir öngörü yapamadım. Bunun da nedenini sanırım mgros için o günlerde yazdım. gıda ve perakandelerde hedef olarak yazsam da belki fazla bir öngörüm olmadı. Ama sadece gidenlere bakmayın. tukas gibi düşenleri de görün. Ya bilançosuna güvenmediğim için sadece gıda ya da perakende diye öngörü verdiklerim düşse ne olacaktı? Ben yine de bu iki sektörde çok büyük şey kaçırmadık diye düşünüyorum. Ulker, bımas, bızım aklıma gelen tek tük öngörü de yapılmış. Ulker'de % 15 getiri bile var.

Lakin dediğim gibi önemli olan parayı gıda ya da perakendeden mi kazanmak? Misal al/sat tablosunda 1Şubat - 31Mart filtresi yapın. Tümü diye ve göster kısmındaki sayıyı da 100 olarak seçin. Tam 77 öngörü yapılmış. Listeyi gerçekleşme sembolü ile filtreleyin 64 tanesi gerçekleşmiş, bir tanesi aynı fiyat, 3 tanesi de gerçekleşmemiş, 9 tanesi ise açık duruyor. Açıkların 5'i bankalar. Ki, herkez ucuz dese de, diğer riskler nedeniyle baskı altında duruyorlar. 

Şimdi de şunu düşünün, tam ben bu öngörüleri arka arkaya yaparken bana yanlış yaptığım yazılıyordu. Yani piyasada korku hakimdi. Borsada çok daha diplere düşülecek beklentileri vardı. Bense bu öngörüleri yapıyorum. Bunları çok kolay şeyler diye düşünmeyin. Benim de sizler gibi korkularım yok mu sanıyorsunuz. Şimdi bana bu kadar sayıda öngörüyü sadece şubat başı- mart sonu içinde vermememe rağmen, gıdada perakendede öngörü vermediniz demek ne kadar haklı eleştiri sizce? Yanlış anlamayın ben de objektif tespitler yapmak için bunları soruyorum. Sonuçta sizler için aldığınızdan mı kar yapmak önemli, yoksa filanca sektörden aldıklarınızdan mı kar yapmak önemli? 

Bu arada 77 öneri sadece şubat-mart sayısı. Filtreyi Ocak başından yaparsanız, diğer tüm ayları dahil ederseniz 300'e yakın sayı çıkıyor. Ben tam pandemi derinleşirken olan dönem olarak Şubat başı Mart sonu diye düşündüğüm için bu iki aya dikkat çektim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_