Soru - Cevap (Aksa)

  •  A 
MU*** ÇA*** 27.08.2020 18:31
Konu / Hisse Kodu: Aksa
Aydın Bey merhabalar, Aksadayız, durum malum. Bütün önerilerinizde zarar kes olması gerektiğini düşünüyorum, az zararla atlatırız en azından, bazı öngörüleriniz büyük zararda şu anda çünkü
Cevap 27.08.2020 19:37

Arkadaşlar,

Site içi aramada zarar kes yazınca bu konuda düşüncemi okuyabilirsiniz. Zarar kes yaptıklarımız da ortada. Açık öngörü sayısı ve tümüne oranı belli. Ben sadece bilanço olarak ve beklenti olarak beklentim bitenlerde zarar kes koymayı doğru buluyorum.

Zarar kes dediğiniz seviye, bakınca şurası diye net olan bir yer değil. Anlık bir haber geliyor endeks 2-3 Bin puan düşüyor. Bu hisselerde % 10'ları bile geçiyor bazen. Her hissede zarar kes olsa açık öngörülerin hemen hepsi böyle düşüş piyasalarında zararkes kapanışı yapar. Ama bir gün sonra geliyorsunuz bu sefer de Bin puan(eskiye göre) üstten açıyor. Sattıklarınız % 3-5 üstten başlayınca alamıyorsunuz. 

Dediğim gibi zararkesin kesinliği yoktur. Salı sıse'de zararkesi gösterdiler. 11 kademe düştü. Ama birgün sonra yaklaşık % 10 civarı sert yükseliş yaşadı. Öngörü hedefini de geçti.

Kısacası noktayı koymak gerekirse, uygun gördüklerime zarar kes koyma uygulamam bu şekilde devam edecek. Ama dediğim gibi site içi arama kısmına zararkes yazın çok daha detaylı nedenlerini açıkladım. Öyle daha çok zarar ediliyor. Sadece açık olanlara bakmayın tümde düşünün ters bir haber olduğunda hepsi zarar kes görür ama dönünce çoğu kapanıyor yüzdesi çok daha az kısmı takılıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Cevap 27.08.2020 20:29

Bu arada açık öngörülerdeki hisselerin de destek dirençlerini paylaşıyorum. Orada şu yapılabilir. Zarar kes olmayan hisselerde, destekler kırıldığı zaman alt destek ya da desteklerden adetini arttırarak yerine koymak verilip alttan yerine konabilir. Bu şekilde maliyet düşer. Ama verdiğiniz yeniden desteğin üstüne atacak olursa bu sefer de üstten yerine koymalısınız yoksa zarar baki kalır.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_