Soru - Cevap (TKFEN)

  •  A 
AL*** AS*** CA*** 22.08.2020 13:39
Konu / Hisse Kodu: TKFEN
Hocam sağlıklı haftasonları dilerim öncelikle. Dün birçok hissenin değer kaybı yaşadığı günde tkfen in +5,26% ile kapamasının özel bir nedeni var mı acaba? Libya da alacakları olan bir şirket. Ülkede dün ki ateşkes ilanı hisseyi pozitif etkilemiş olabilir mi? 17,40 a revize ettiğiniz iki öngörünüz ve sırasıyla 19,40 - 21,12 revizeli iki açık öngörünüz daha mevcut. Kısa vadede bu noktalara ulaşmasını bekliyormusunuz? Teşekkür ederim..
Cevap 24.08.2020 01:28

Öngörülerimi yukarı revize ettiğim ve daha yüksek açık öngörülerim olan bir hissenin piyasanın dışında pozitif ayrışmasının nedeni bir değil bir kaç neden olabilir. Bunları yazılarımda izah ettim. Gazı elektrikte kullananlar o işin faydasını çok sonra görecekler. Dağıtımını yapacaklar da çok sonra yararlanacaklar. Ama çıkartmak için devreye girecek olan taahhüt şirketleri kimse,  onlar en hızlı etkilenecek şirketler olur. Bu tecrübeye sahip olan şirketlerin arasında tkfen, enkaı, zoren de var. İçlerinde olası gazı çıkartmaya aday olacak olan ya da olanlar varsa olumlu etkileneceklerdir. 

Ayrıca, Libya ile askıda olan 19.1 Milyar Dolarlık projemiz var. Kaddafi sonrası iç savaşta bunlar askıda kaldı. Şimdi ikili ilişkilerin üst düzeye çıkması, askerimizin bölgedeki önemi nedeniyle bu projeler çözülmeye başlayabilir. Alacakların tahsili başlayabilir. Tkfen Libya'da alacaklı şirketlerden birisi. Tahsilat haberi duymamız da, Libya'da yeni iş anlaşmaları alması da söz konusu olabilecek gelişmeler olur.

Tkfen kasasında çok ciddi nakit olan bir şirket. Sorun, yeni iş alamaması idi. Ama Azarbeycan'dan çok ciddi bir iş aldı. Şimdi de Libya'dan benzer anlaşma haberleri Türkiye için beklentim olan gelişmeler. Ama bunları hangi şirketler üzerinden yaparız bu ayrı. Tkfen bölgede çok tecrübeli bir şirket olduğu için ben şanslı olan şirketlerden biri olarak görüyorum. Ayrıca, farklı ülkelerle de Azarbeycan gibi anlaşmaları duymayı bekliyorum. Pandemi sonrası, brent petrol yeniden 45 Dolar seviyesine geldiği için yatırımlar başlayacaktır. 

İşte tüm bunlar nedeniyle en üst fiyat beklentilerimin de çok zaman geçmeden gerçekleşmesini bekliyorum. Tabii bunlar benim düşüncem.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_