Soru - Cevap (Tecrübe)

  •  A 
ZA*** TE*** 22.08.2020 09:48
Konu / Hisse Kodu: Tecrübe
Hocam ben ne zaman öğreneceğim bu işleri. Bazen nerden bulaştım diyorum ağrısız başımı derde soktum. Siz kapatınca niye kapatmadım aslında biliyor musunuz daha önce kapattığınız bir kaç hisse sizden sonra hep tavan gitti o yüzden sanırım. Bir de aslında şunu da biliyordum borsa her zaman önceden fiyatlanır müjdeden sonra düşeceği aşikardı. Kendime çok kızıyorum. Dün hiç uyumadım sinirden. Bu yüzden hep yerimde sayıklıyorum aksa aldım düştü kfein aldım düştü kchol aldım düştü Tekfen aldım düştü
Cevap 24.08.2020 01:07

Ne diyebilirim. Cuma sabahı tuprs'ı ne yapayım diye soruyorsunuz, yukarı revize ile gerçekleşmeyle kapattım ben. Karar sizin dedim. Tuprs'ın doğalgaz ile çok ilgisi yok diye de uyardım. Şimdi elinize alım nedeni olan fiyatın da üstünde satma şansı çıkmış satmazsanız yapabilecek şey olmaz. 

Neden satmadınız, ben kapattıktan sonra tavan tavan giden örnekler olduğu için. Olabilir. Bu yine olabilirdi. Ama ne olurdu, siz karla satmış olmaz mıydınız? Yani kar ile sattığınız bir hissenin yükselişinin devam etmesi ve daha fazla karı kaçırmanıza neden olması ekstra kazançtan kayıptır. 

Ama diğer, hisse gördüğü yerden geri döndüğünde ve yeniden zarara geçtiğinde direk paranızdan kayıptır. Sizce hangisi daha büyük risktir? Bu cevaba göre kararlarınızı aldığınız zaman öğrenmiş olacaksınız.

Ayrıca, hisseler düşebilir. Ama sonrasında gerçekleşmesi önemlidir. Çok uzun süre geçmeden gerçekleştiği takdirde önceki düşüşlere takılmayın. Çünkü bu işin kesin buradan döner diye net olan bir direnci ya da desteği yok ki. Ben nakit durun derken giden endeks yüzünden nakit sizi rahatsız ediyordu. Yükselişleri kaçırıyorum diye düşünerek içiniz içinize sığmıyordu. Ama sonra ne oldu gördünüz bir anda sert düşüşler geldi. Ama bu sefer de abartılı oldu. Maliyetlerinizin altına indi diye bu sefer de karamsarlığa kapılıp telaş etmeye başladınız. İşte bunları yapmadığınız zaman sorun çözülmeye başlayacaktır.

Neyse, çok üzülmeyin yine gerçekleşirler. Ama fırsat kaçırdığınızı bilin. Satsaydınız, bu düşüşte yeniden alttan alma imkanı olurdu. Şimdi ise yeniden zarardan kurtulmayı bekleyeceksiniz.

Yapacak birşey yok.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_