Soru - Cevap (Aksa kfein)

  •  A 
ZA*** TE*** 18.08.2020 19:56
Konu / Hisse Kodu: Aksa kfein
Hocam düştükçe düşüyorlar zarar çok oldu. Nakitte kenarda yok. Daha da düşerler mi neden bu kadar düştüler anlayamıyorum. Gerçi yükselen çok az hisse var ASELSAN dan tutun da Tüpraş ve diğerleri hepsi düşüşte umarım güzel günler uzakta değil
Cevap 20.08.2020 01:57

Bugün ekstra yoğun bir gün oldu.Size cevap yazmakta geciktim. Piyasanın bir anda nasıl dönebileceğinin güzel bir örneğini yaşadık. Kafamı biraz toplayınca, bilançolar sonrası yaşanan hareketlerin izahını yapan bir görüş yazısı paylaşacağım. Çok tuhaf işler yaşanıyor. Çok iyi gelen karlar sonrası hisseler düşüyor, süren büyük zararlara rağmen hisseler yükselmeye devam edebiliyor. Kfeın gibi, çok ciddi iştirak satışı yapanlarda kar gizlenip bilançonun başka kalemlerine dahil edilebiliyor. 

Sonuçta şunu bilinki, BIST bugün yükselişe geçmeden evvel, Dolar bazında 2008-2009 mortgage krizindeki düştüğü yerleri saymazsak, 2004 yılından beri olduğu en düşük seviyelerdeydi. Bu durum çok normal değil. Tuprs'ın değeri de dolar bazında son on yılın en düşük değerlerindeydi. Sabırla beklenmesini doğru buluyorum. Borsada bu işler olur. İnsanları dökmek için de benzer baskılar kurulabilir.

Cumhurbaşkanının  cuma günü açıklayacağım dediği sürpriz ne olacak göreceğiz. Şu an bir çok spekülasyon dolaşıyor. Bloomberg doğalgaz buldu diye açıkladı. Bir başka kanalda bir konuk Çin ile 300-400 Milyar dolarlık swap anlaşması açıklanabilir diyor. Çok detaylı yorum yapmak istemiyorum. Açıklama yapılsın sonra detaylı görüş bildiririm. Ama her iki ihtimal de Türkiye için çok ciddi potansiyel yaratır. BIST için çok olumlu yansımaları olur. Bugün bunu kısmen de olsa görmüş olduk. Kur düşerken borsa yükseldi. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_