Soru - Cevap (Alım-Satım)

  •  A 
ZA*** TE*** 18.08.2020 15:51
Konu / Hisse Kodu: Alım-Satım
Bir de geçen gün dirençler geçilince almayı tercih ettiğinizi yazmıştınız, ben de Aksa 7.32 civarı direnci geçiyor diye aldım, 7.46’ya gitti, sonra 7.36 kapattı, ertesi gün bilanço sonrası sanırım 7.24 açtı sonra hep düştü. Bu durumda zarara bakmadan açılışla birlikte satılmalı mıydı, doğru strateji nasıl olmalı?
Tekrar teşekkürler
Cevap 19.08.2020 14:30

Maalesef bilanço dönemlerinde bunlar yaşanabiliyor. Beklenti iyi diye bilanço öncesi hareketlenen  hisseler dirençlerini kırmasına rağmen, gelen bilanço beklentiyi karşılamadıysa satış yaşanıyor. Bu durumda açılış fiyatı yanıltıcı olabiliyor. Yani çok düşük açılıp, sonra yükselip yeniden düşüş şeklinde de oluyor. O nedenle ilk açılış fiyatına verdiğinizde ciddi zarar da edilebiliyor. 

Bazen de tersi ilk açılış fiyatı daha yüksek iken sonrasında satışlar hızlanabiliyor. Bunun tek bir şekli ya da yansıması yok maalesef. Ne yapılabilir. Teknik olarak destek olarak görülen kademeler kırıldığı takdirde, eğer öngörü kapatılmadıysa, zarar kes de yoksa, destek kırılınca alt desteklerden daha fazla adet olarak yerine koymak için verilebilir. Ama teknik kademeleri çok iyi takip etmeniz gerekir. Çünkü bunlar bazen çok hızlı yaşanabiliyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_