Soru - Cevap (Devam)

  •  A 
ZA*** TE*** 18.08.2020 15:48
Konu / Hisse Kodu: Devam
Yoksa ilk hedeften sonra geri gelirse kademeli almalı mıyım, ya da artık başka hisse mi almalıyım.
Şimdiden teşekkürler.
Cevap 19.08.2020 14:26

Açıklama kısmında düşüş halinde desteklerden kademeli alım uygun olur yazıyorsa, o zaman teknik olarak düşüşün sürme riski olduğunu bilerek, olası alt destekler için de para tutmak gerekir.

Önceki soruda dediğim gibi, hangi öngörüye göre davrandıysanız ona göre satışı belirlemeniz doğrusudur. Bu nedenle son öngörüye göre aldığınızı ben gerçekleşmeden revize etmediysem direnç hedefinde realize etmek doğru olur. Sonrasında hemen alım yapmak değil de, yeniden yeni bir öngörüm gelirse almak ya da yeni başka öngörülere bakmak doğrusudur.

Neden sizin doğru dürüst kazanç elde edemediğiniz sorusu sadece sizin için değil, çok kişinin merak ettiği bir soru son dönem. Cevabını hemen vereyim. Arada çok yüksek oranlı giden, çok ciddi getiri sağlayan hisselere bakıp da hayıflanmayın. Sonuçta iyi zamanlarda şu anki sıfırları atılmış BIST'in Dolar bazında iyi zamanlarda gördüğü üst seviyeler 500 iken, şu an bu seviye 149. Yani genel olarak ciddi düşük seviyelerdeyiz. Çok getirili hisseler sizleri genel de böyle diye yanıltmasın. Arada kazananlar başarılı olanlar. Bizim gerçekleşen öngörülerimiz de bu ortamdan pozitif ayrışan öngörülerimiz. 

Yoksa gördüğümüz Dolar bazında şuanki 149 BIST seviyesi 2008-2009 mortgage krizi esnasında daha düşükleri görmüş. Yani 12 yılın en düşük dolar bazlı seviyelerindeyiz. Eğer mortgage dönemini görmezden gelirsek, 2004 yılından beri, yani 16 yıldır bu seviyeler görülmemiş. 

İşte kayıpları, neden borsada kazanamadıkları sorularını ileten tüm üyelerin asıl cevapları bu detayda yatıyor. Ama tabi ki, arada yanlış hisse seçimleri varsa o başka tabii.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_