Soru - Cevap (Aksa)

  •  A 
MU*** ÇA*** 17.08.2020 21:11
Konu / Hisse Kodu: Aksa
Aydın Bey merhabalar, bunaltıyoruz sizi, kusura bakmayın. Bugün Aksa da 85000 hisse alımı yapmış şirket, bugünkü düşüşe çok üzüldük, bu haber iyi bir gelişme olarak yorumlanır mı, saygılarımla
Cevap 18.08.2020 00:25

Rica ederim. Sizler aklınızda olanları sormaya devam ediniz. Ben de mümkün olduğunca cevaplamaya çalışıyorum. Sadece aynı şeyleri tekrarlamayınız ki, ben de aynı şeyleri tekrarlamak zorunda kalmayayım. Bu nedenle siteye yeni katılan üyelerimiz, site içi arama satırına aklındaki sorunun kilit kelimelerini ve hisse kodlarını yazarak, öncesinde aynı konunun sorulup-sorulmadığını kontrol edebilirler.

Sorunuza gelince, alınan mallar özel bir konu değil. Şirket Mayıs 2018 tarihinde 20 Milyon hisse ve 200 Milyon TL.lik bir geri alım kararı açıkladı. Bu kapsam dahilinde yapılan bir geri alım. Yeni ve özel bir durum değil. 

Ama ondan daha önemli başka bir durum var bence! Şirket yıl sonunda % 80-85 kapasiteye ve 500-550 Milyon Dolar da ciroya ulaşma hedefini dile getirmiş. Şu anki hasılat 1 Milyar 602 Milyon TL. Yaklaşık % 14 esas faaliyet karı oranı ile çalışmışlar. Ulaşmak istedikleri ciro karşılığı ise yaklaşık 4 Milyar TL civarı. % 14 esas faaliyet karı oranı ile hesaplarsak, yıl sonu bilançosunda 560 Milyon TL civarı esas faaliyet karı açıklayabilir. Ama önemli olan net kar ne olur o önemli. Altı aylık bilançosundaki esas faaliyet karından elde ettiği net kar rakamı ile devam ederse, yıl sonu karı hisseyi uçurmaz. Ama mahsuplaşılan kalemler farklı işler ve kar çok daha yüksek gelecek olursa, o zaman işler değişir. 

Geçen yılki hasılatı % 10 yukarı taşıma hedefindeler. Önemli olan bunu yaparken net karı da geçen yılki 277 Milyon TL'nin üzerine atıp atamayacaklarıdır. 

Bunlar olumlu gelişmeler. Ama fiyata yansırsa bir anlamı olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_