Soru - Cevap (Aşı ve savaş)

  •  A 
ZA*** TE*** 11.08.2020 13:47
Konu / Hisse Kodu: Aşı ve savaş
Aydın bey hem savaş olasılığı var hatta silahlı catışma 1 ölü 3 yaralı var diye haberler de var. Hem de aşı ile ilgili çok güzel haberler geldi ve ardından hemen Pegasus yüzde 10 yükseldi rtalb yüzde 10 düştü bu ikilem arasında kaldık nasıl bir bist bizi bekler aşı haberleri mi yoksa savaşla ilgili söylemler. Nakite geçip bekleyelim destekte BİST’in yükselişine seyirci kalmak da çok can sıkıcı olur
Cevap 11.08.2020 16:13

Özellikle siz bahane olun herkese bir not yazmış olayım!

Eğer aşı veya tedavi bulundu denirse, ki Rusya'dan bu yönde açıklama gelince de gördüğünüz gibi havayolu şirketleri(pgsus, thyao) ve hava meydanı işletmeleri(clebı,tavhl, doco), liman işletmecileri(glyho) bundan pozitif etkilenirler. Rusya'nın haberi DSÖ tarafından da teyitlenir, aşı haberlerinin devamı başka ülkelerden de gelecek olursa, bu saydığım sektör ve şirketler pozitif etkilenmeye devam edebirler. Ama gelecek bilançoları kötü gelip geçici olarak ilgili şirketleri olumsuz etkileyebilir.

Ama aşı hastalığın bir anda yok olmasını sağlamayacaktır. Eğer mecbur bırakılmazsa aşıyı yaptırmak istemeyen insanların da çok olacağını düşünüyorum. Kısacası tedaviye yönelik bir ilaç çok daha olumlu etki yaratacaktır.

Haberin yansımalarına gelince, aşı ve ilaç hastalığı bitirecek gelişmeler olacağı için tanı kiti kullanımı ve ihtiyacı düşecektir. Bu nedenle havayolu ile ilgili şirketler yükselirken yanı kiti üreten rtalb'nin düşüp taban olması bu nedenle normal görülebilir. Ayrıca, ben ilgili şirketin değerini ekstra primli diye düşünüyorum. Mart 2020'de yaklaşık 80 Milyon TL değerinde olan şirket, mevcut fiyatlarla 2.400 Milyar TL değerine ulaşmış durumda. Karı ise 8 Milyon TL. Bu bana aşırı değerleme olduğu düşündürüyor. F/K 200 leri geçmiş durumda. Yatırımcıların dikkatli olmaları hayırlarına olur gibi geliyor. 

Savaş-Aşı, her ikisi de birbirinden ayrı çok önemli gelişmeler. Aşı tüm dünya ve bizim için, savaş ise bizim için çok daha önemli bir risk olur. Ama bölgede bir savaşı normal şartlarda Yunanistan kolay kolay göze alamaz. Kaldı ki, bizim % 100 haklı olduğumuz bir konuda savaşı göze alması çok düşük ihtimal olur. Ama diğer taraftan taraflı batı dünyası nedeniyle yıllardır benim diye iddia ettiği haklar asıl sahibi tarafından sahipleniliyor. 

Ya bu esnada arkasında duran ülkelere güvenip bir çatışmaya kalkar ve olayı Türkiye'nin aleyhine bir tek tarafa karşı çok taraflı bir savaş ortamına taşımak isteyebilir. Ya da mecburen Türkiye'nin haklarını kabullenmek zorunda kalabilir. Savaş ihtimali çok düşük olsa da, arkadan itenlerin provakasyonları ani bir çatışmaya neden olabilir.

Unutmayın ki, biz de tüm batının soğuk savaş döneminde yapmaya cesaret edemediği şeyi yaptık ve Rus savaş uçağını düşürmüştük. Bunu Rusya'dan çok güçlü olduğumuz için yapmadık. Bizi Rusya ile çatıştırmak ve ilişkilerimizi bozmak isteyenlerin nedeniyle yaptık diye düşünüyorum. Aynı düşüncedeki kişi ve ülkeler yine aynı nedenle bizi bir çatışmaya çekmek ve bu esnada akıllarındaki diğer senaryoları devreye sokmak isteyebilirler. Yunanistan, Mısır vs. de bu amacın maşası olurlar.

Umarım bana göre de düşük olan bu risk hiç gerçekleşmez. Şimdi bu risk nedeniyle tümden nakit durmak da fazla tedbirli bir davranış olur. Bu riskten çekinenler kısmi nakit tutabilirler ama full nakit durmayı ben de fazla bulurum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_