Soru - Cevap (eleştiri-2)

  •  A 
ZA*** DO*** 08.08.2020 14:53
Konu / Hisse Kodu: eleştiri-2
10.08.2018 KRDMD 10.08.2018 4.59 öneriniz halen açık duruyor. Ne zamana kadar açık duracak. Bu önerinize uyanlar %72 zararda. Bunun gibi çok örnek var. Kusura bakmayın ama yüzlerce öneri verip gerçekleşmeyenleri sonsuza kadar bekletmek doğru değil. Zararda olan bir insanın nakte geçmesi çok kolay değil. Zaten bunu başaran insanın kimseye ihtiyacı olmaz. iyi niyetinizden zerre kadar şüphem olmadığını belirtir, verdiğiniz emeğe tekrar teşekkür ederim.
Cevap 10.08.2020 00:21

Öncelikle açık öngörüdeki kayıp son fiyat açık öngörüye ulaşması için yüzde kaç yükselmeli diye bulunmaz. Öngörü fiyatından son fiyat çıkartılır, aradaki fark öngörü fiyatına bölünerek bulunur. Yani sizin % 72 zarar dediğiniz aslında % 42 civarıdır. Ama sonuçta o oran da büyüktür. Sadece hesaplama hatası için doğrusunu yazdım.

Benzer şekilde çok sayıda bekleyen açık öngörü var evet doğru, ama aynı şekilde fiyatı çok düşük ama henüz hedef fiyata gelmediği diye duran da açık öngörü var. Bunlar için beklememin nedeni hisselerle ilgili beklentilerimi fiyatlar beklenti seviyelerine gelince yukarı revize edebilirim düşüncemden kaynaklanıyor. Kaldı ki, birçok örnekte de bunu yaptığımı görüyorsunuz. Yani açık ama zararda olan öngörüdeki beklenti fiyatım bazen bir kaç kez yükseltilebiliyor. 

Ayrıca Ağustos öncesinden kalan tüm açık öngörü toplamı 50'nin altında. Tüm öngörü içinde % 1 civarına denk gelir. Amaç bunları gerçekleşmedi hanesine yazdırmamak değil, gerçekten de beklentisinin aradaki zarardan yüksek olmasından kaynaklanıyor. Yoksa gerçekleşme oranı % 90 değil de, % 89 veya % 80 bile olsa çok ciddi bir orandır. Ama Gerçekleşme oranı % 99 olsa da, sonuçta % 1'e birileri denk geliyor maalesef. Bunun için de yapabileceğim bir şey yok. 

Bir önceki soruda da dediğim gibi, her öngörüye zarar kes verilmez. Sebebini önceki mesajınızda yazdım. Uygulamadaki bir hatalı karar piyasada birçok hisseyi düşürebilir. Ama aslında sebep hissenin bilanço beklentisi ile ilgili değildir. Zararkes portföy ve fon yönetenlerin hızlı tradelerinde uygulanabilir. Ama alt fiyattan da bir çoğu yerine konur. Ama bizim tablomuzda zincir emir şablonu yok. Öyle olsa, zararkes ve altında yeni alım opsiyonları, zincir alımları olurdu. Ozaman da maliyetlerin düştüğünü görürdünüz. Ama bu tarz bir şablon maalesef portföy yönetimi tarzı bir etki yaratabilir diye bunu yapamıyorum. Bunun yerine kararları siz verip benzer sat-al uygulamaları ile maliyetlerinizi düşürebilirsiniz diye destek-direnç paylaşımlarımı yapıyorum. Ama siz belki bunu yapıyor olsanız da, tablodaki açık öngörünün ilk halini göz önünde tutuyorsunuz.

Beklentimi koruduğum öngörülerimde tarzım bu. Hızlı trade ile fon yönetenler her öngörüye zararkes koyabilirler. Ama ben bunu yapmam ve neden yapmadığımın da nedenini zaten yazıyorum.

Son dönem iki yıldır yerinde sayan hisselerin bir anda % 40% 500 yükseliş yaşadığını gördük. Demek ki, bekleyen öngörülerin bazılarındaki hisseler bu fiyatlamaları yapabilecekleri halde farklı nedenlerle baskı ile düşük kalabiliyorlar. 

Ben aynı tarzıma devam edeceğim. Bu konuyu önceki yıllarda da son yaşanan sert düşüşler yaşadığımız zamanlarda da gündem yaptık. Önceki mesajda da izah ettim. Portföy yöneticileri hızlı piyasa hareketlerine uymak için her hissede zarar kes uygulayabilirler ama eğer bunu normal yatırımcı yaparsa, inanın portföyü sıfırlanır. Çünkü Cuma sabahı düşük fiyatları görür zararkesi uygular zararı çizersiniz. Sonra bir anda alımlar gelir sattıklarınız tavan bile olabilir. O zaman tüh kaçırdım diye verdiğiniz fiyatın üstünden alırsınız sonra yine piyasayı düşürecek bir nedenle yeni aldıklarınız da zararkes görebilir. O zaman yine zararla sonradan aldıklarınızı da satmak durumunda kalırsınız. 

Yunanistan ile Mısır'ın yaptığı anlaşmaya istinaden bunu yok sayıyoruz diyerek ilgili bölgeler kapsamında navtex ilan ettik ve gemileri bölgede konuşlandırdık. Şimdi bakalım bu konu yarın bize nasıl bir hafta başlangıcı yaşatacak!

Ben herkesi yeniden uyarıyorum! Beklentisi süren hisselere teknik analize göre ille de zarar kes koyarsanız ani bir hisse dışı gelişme ile yaşanan düşüşlerde zararkesler çalışır. Zarara satarsınız. Sonra ortalık hızla yatışırsa ilgili hisse sattığınız fiyatın çok üstüne aynı hızla çıakar ve siz bu yükselişe aynı hızla uyamadıysanız sadece sattığınızla ve zararınızla kalırsınız. Tabii karar sizlerin. Benim derdim sizlerin en az zararı yaparak yatırımlarınızı korumanız ve arttırmanız.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_