Soru - Cevap (Çöküş)

  •  A 
SE*** BI*** 07.08.2020 00:55
Konu / Hisse Kodu: Çöküş
Bari bi sinyal verseydiz borsa çökecek diye yükselirken tutturmak kolay ne de olsa dimi önceden severek takip ederdim sizi ama artık malesef öyle değil
Cevap 07.08.2020 01:26

Öncelikle borsayı çökerten ben değilim. Ayrıca swap faizlerini % 1000'e çeken de ben değilim. Enflasyonun yarısı faizle konut kredisi verdiren de ben değilim. Tüm bunlara ve sahip olduğumuz diğer birçok riske rağmen döviz rezervlerini çok daha düşük kur seviyelerinden beri satarak eriten de ben değilim.

Ama BIST'in 120.400(1.204) direncini geçmesini beklemediğini söyleyen, bunu çok sayıda yazımda yazan. Kurda ciddi bir sıkışma olduğu ve yukarı sert hareket yaşanabileceğini yazan benim. Bu nedenle de en az % 50 nakit olmak tedbirli bir davranış olur diye de ısrarla uyaran da benim.

Hatta bu uyarılımın en yakın tarihlisi olan 4 Ağustos yazımda;

''BIST'e teknik bakınca yükseliş kanalı aşağı yönlü kırılmış ve teknik bir düzeltme yaşanıyor. Bu arada yükseliş esnasında bıraktığımız 1.154(115.451), 1.126(112.676) gap boşlukları kapanmış. Bu gaplare özellikle dikkat çekiyordum. Peki bitti, kurtulduk mu gaplerden? Hayır. Çünkü hemen aklımıza gelen iki gap seviyesi daha var ki, onlar da; 1.100(110.067) ve daha altta yer alan 1.056(105.669) seviyelerinde bulunuyor. 

Kısacası gap risklerimiz için bitti kurtulduk diyemeyiz. Hoş, çok altlarda da gapler var ama, onları pandemi düşüşleri sonrası ilk tepkilerde oluşan boşluklar olarak gördüğüm için oralara inmek gibi korkum mevcut ortamda yok.'' 

Bu uyarıları yapan birisine bu sözler çok doğru olmamış. 1.204 endekste 1.056 gap uyarısını yapmışım. Yukarıda bu uyarıyı yaptığım yazımdan bir gün sonra da; 

''Peki Bu Düşüşlerden Korkalım Mı?
              Yükselişte tenik bir düzeltme yaşanmasının sağlıklı bir hareket olacağını ve gap seviyelerini yazarken bu seviyelerin görülmesi yeni alım fırsatları yaratacaktır diye yazıyordum. Aynı görüşümü koruyorum. Benim için gaplerin kapanmış olması olumlu bir düzeltme hareketidir. Alım yönünde fırsat olarak görülmesini doğru buluyorum. Çok sayıda yeni teknik öngörü vermeyi düşünüyorum. 

Peki daha altı da görülemez mi? BIST yükselirken yaptığım uyarıları kulak ardı edenler, beklentimdeki düşüşler yaşanınca panik yaparlar. İşte bu panikler nedeniyle ekstra düşüş riskleri de vardır. Olası bu alt endeks seviyelerini destek-direnç tablomuzda detaylı olarak sırası ile gösterdim. Oradan bakabilirsiniz. Ama ben yeni alımlara başlanması gerektiği yönünde düşünüyorum. Endekste tepki yükselişleri görürken, hisse bazlı pozitif ayrışmaların da yine yaşanacağı görüşündeyim.

Lakin bir uyarı yapmak istiyorum! Tüm bu seviyeleri, uyarıları ve olası düşüş beklentilerimi tamamen tekniklere göre bekliyordum. Eğer yukarıda saydığım risk ve belirsizliklerden biri veya bazıları yaşanacak olursa, işte o zaman geçici bir süre için de olsa ekstra ve sert BIST düşüşleri yaşanabilir.''

Bu tarihli destek-direnç tablomuza bakarsanız çok daha altındaki seviyelere bile dikkat çektiğimi görürsünüz. Aynı şekilde Dolar kuru için de sert yükselişe dikkat çeken paylaşımımı görürsünüz.

Gold üye olarak tüm bu yazılarımı okumadıysanız birşey diyemem. Ama okuduysanız bu sözlerinize anlam veremedim. Ama bu boyutta sert bir satışı bugün beklemiyordum. Kurdaki ani atak satışların ve algoritmaların tetiklenmesine neden oldu. Bu nedenle bugün esktra satışları yaşadık.

Hakikaten bu sözlerinizi belki de en son söylemeniz gereken, düşüş uyarılarını iki gün evvel TV.de bile birebir yapan bir kişiye söylemenize çok şaşırdım. Ama yine de canınız sağ olsun. Benim elimden gelen bu kadar maalesef.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_