Soru - Cevap (Hisse Fiyatları Reklam Tabelası Fiyatına Düştü)

  •  A 
MU*** MA*** 06.08.2020 17:13
Konu / Hisse Kodu: Hisse Fiyatları Reklam Tabelası Fiyatına Düştü
Her kese Merhaba;
Bu gün okuduğum en iyi cümle "Hisse Fiyatları Reklam Tabelası fiyatına düştü" Aydın Bey aslında cesaretli borsacıdır. Uyarısı varsa, hiç olmazsa ekmek alacak nakit kenarda bırakmalı Yıllardır ülkemizde radikal kararlar alınacaksa dibin görünmesini isterler. Ne yapalım mecburuz derler halk ses çıkartmaz. Bakalım şimdi ne var. Aydın Bey izin verirseniz yazdıklarınızdan makale yazmak isterim.paylaşmak isterim. (kaynak ismi olmak kaydıyla) her kese sakinliği tavsiye ederim.
Cevap 06.08.2020 18:13

Her zaman kullanabilirsiniz. 

Beklediğim düşüş yapılan yanlışlar nedeniyle daha fazla yaşanıyor. Yanlışlar ne? Enflasyon düşmeden dövizi suni baskılamak için rezerv satışında ısrarcı olunması. Rezerv azalınca döviz hesaplarının munzam karşılıkları arttırılarak yaratılan 9.2 Milyar Dolar'ı da doları baskılamak için kullanmaları. Bu yetmedi, Londra'dan TL alarak döviz toplamasınlar diye, % 6 olan TL swap faizini % 1000 üstüne çekip, TL maliyetini yukarı çekip döviz talebini kontrol edebileceklerini sanmaları. Bu hata yüzünden nakitte sıkışan ama yine de döviz almak isteyen yabancı ve fonların bu sefer nakit yaratmak için borsada satışa geçtiler. Gördüğünüz gibi bu nedenle de kontrol kaçtı ve panik oluştu. 

Peki dövizi tutabildiler mi? Hayır. Peki dövizi tutmak için swap faizlerini yukarı çekince BIST'in de düşmesine neden oldular mı? Evet. Bunları nasıl oluyor da görmüyorlar bilemiyorum. Ama benim büyük korkularım yok. Yeniden pandemi yasakları insanları tüm dünyada evlerine sokmayacaksa, üçüncü çeyrek ve sonrasında son çeyrekte ciddi bir büyüme görülmesini bekliyorum. Bu nedenle beklediğim ama dirençlerdeki uyarıları dikkate almayanların destekler kırılınca panikleyip satışa yönelmeleri yüzünden ekstra düşüşler görülebileceği endişem, dövizdeki hareket yüzünden gerçekleşiyor. 

Ben düştükçe kademeli alım öngörülerimi yapmaya devam edeceğim. Ondan sonra da öncesinde de olduğu gibi geri çekilip, gerçekleşmelerle kapatacağım günleri bekleyeceğim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_