Soru - Cevap (Bist)

  •  A 
UM*** SA*** 06.08.2020 16:20
Konu / Hisse Kodu: Bist
Aydın abi bugün görülen 1030 seviyesi de gap mıydı?doların yükselmesi korkutuyor yeni bir bilinmezliğin içine mi giriyoruz?
Cevap 06.08.2020 16:52

Destek-Direnç Tablosunda yer verdiğim seviyeler olabileceğini düşündüğüm teknik seviyelerdir. Dikkat ederseniz iki gündür endeks ve kurlar için riskli seviyeleri paylaşıyorum. Yani sahip olduğumuz riskler nedeniyle daha altların görülebileceği çekincelerimi bilin istedim.

Dolar'ın yükselmesinin korkutması normal. Çünkü genelde böyle yükselişlerde merkez bankaları faiz silahını çekerek müdahale ederler. Ama biz orada da erken davranıp, enflasyon yüksek iken inşaat-konut sektörüne çok düşük krediler verdik. Şimdi faizi yukarı çekmeye kalkacak olursak, bir anda artacak konut kredi faizleri nedeniyle yeni alıcılar kesilir. Almış olanlar da konut fiyatlarında düşüşten korkup satışa geçebilir. Bu tarz bir sürecin paniği sektörü olumsuz etkiler. 

Ama iki yıl evvel kurlar 7.2698 olunca yapmamakta direndikleri faiz artışını çok sert şekilde yapmak zorunda kalmışlardı. Şimdi ne yaparlar bilemiyorum. Ben olsam, düşük krediyi üretime yönelik sanayi, aramal, teknoloji, tarım gibi alanlara verirdim. Kurlara bu şekilde rezerv satışı ile müdahale etmez, birkaç yıl üretimin devreye girip ithalatın azalacağı döneme kadar yüksek enflasyona razı olmamız gerektiğini kamuoyuna izah ederdim. Oysa bizde en enflasyon düşsün isteniyor ama aynı zamanda da kurların yükselmesine neden olacak her türlü uygulama yapılıyor. İthal ekonomisi olduğumuz için kurlar yükselince de enflasyon yükseleceği için, bu takdirde faizleri de düşrünce eksi faiz veriyor oluyoruz. O zaman da yerli yabancı dövize yöneliyor.

Kısacası yanlışlar sürerse olumsuz bilinmezlik sürer. Ama ben bu seviyeleri alıma uygun görüyor ve yeni öngörüler yapmaya devam ediyorum. Alım yapanlar paniklemeden izlemede kaldıkları takdirde bu tablonun yakında düzeleceğini göreceklerdir diye düşünüyorum. Sonuçta alımda ve satımda nokta seviyeleri bulmak kolay değildir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_