Soru - Cevap (Bankalar)

  •  A 
ZA*** TE*** 30.07.2020 12:35
Konu / Hisse Kodu: Bankalar
Hocam 6.90 kadar düştü Garanti. Burdan öngörü açıp alınabilir mi pandemi öncesinden kötü oldu. Yabancı takas oranı da artıyor. Hepsi bir tezgah mı anlayamadım. Korkudan bakıp bakıp duruyoruz keşke yüzde yüz nakitte olsaydık. Çok bambaşka bir yeni dünya yeni düzen para kazanmak eski gibi kolay değil
Cevap 30.07.2020 13:31

Yükselirken nakit durduğunuz % 50'yi hatırlatıyordunuz bana. Çünkü o zaman nakit kısmı ile hisse almadığınız için muhtemelen fırsat kaçırdım diye düşünüyordunuz. Ama bakın şimdi ise borsa düştükçe keşke hepsi nakit olsaydı diyorsunuz:) 

İşte borsa böyle bir yer. Bu yüzden karda olduğunuz zaman satmayı ve karı ceba koymayı bilmek lazım. Borsada fırsatlar hiç bitmez. Direnç ve satış uyarıları yaptığım zaman bunları bir daha unutmazsınız. 

Bankalar konusunda ben yine biraz uzaktan seyretmeyi tercih edeceğim. Çünkü görüyorsunuz rasyoları uygun olduğu halde kredi vermiyorlar diye çok ciddi cezalar kesilebiliyor. Ama diğer taraftan kamu bankalarına verdirilen konut ve ihtiyaç kredileri enflasyonun altındaki oranlarla veriliyor. Bunlar enflasyon ve kur yükselmesi halinde bankalar için risk teşkil eden gelişmeler. 

Bu nedenle bayram sonrası öngörülerim muhtemelen banka dışı sektörlerden olacak.

İyi bayramlar.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_