Soru - Cevap (netas)

  •  A 
SE*** KU*** 27.07.2020 11:19
Konu / Hisse Kodu: netas
bir çok yeni şirket rekor seviyede işlem görüyor. hatta bilançosu kötü gelecek şirketler bile tavn tavan gidiyor. netas iki kere tavan bozdu. 3 yıl önceki seviyeyi dahi geçemedi. aynı kurum ısrarla hisseyi baskılıyor. müjdat beye sorulan bir soruda hisse performansı ile ilgilenmiyoruz şirket performansı ile ilgileniyoruz demişti. yatırımcı dostu olmayan bir şirket eroin gibi bağımlılık yaptı. takas da en tepe de 7.8 milyon işyat elinde ki lot neden hiç değişmiyor. daha önce city deydi.
Cevap 27.07.2020 11:30

Takas konusunu geçen bir arkadaşımız sormuştu. Ama çoklu soru şeklindeydi sanırım cevaplarken onu unutmuştum. Sonra aklıma geldi ama araştırıp nerede sorulmuştu diye bakamamıştım. 

En tepedeki takas İş Bankasının Takası ve muhtemelen ZTE'ye ait % 48 pay ile ilgili. Çünkü ZTE satın aldıktan sonra bu pay İşbankasının takasına geçti.

İş Bankası olarak başka netas takasını tutmuyor olabilir. O endenle o rakam sabit duruyor. Sizler diğer kurumlardaki takaslara bakın. ZTE sonuçta çoğunluk payını aldıktan sonra ilave hisse toplamıyorsa bu payda artış olmaz. Ya da ilave alım yapıyor ama bankanın takasında tutmuyorsa yine artmaz. Ama Temmuz başından beri citi yabancı payında 1.6 Milyon adet hisse alımı var. Citi üzerinden ciddi bir alım sürüyor. Bu adetler geçen hafta başı gibi 1.17 Milyon adetti.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_