Soru - Cevap (Buyuk algi var)

  •  A 
BU*** TA*** 19.07.2020 22:29
Konu / Hisse Kodu: Buyuk algi var
hosgeldiniz hocam , son gunlerde daha da artan bist dusecek haberleri dolanıp duruyor burda kucuk yatırımcıyı bistten çekmek mi istiyorlar anlamadım. Ben sizin tavsiyeniz uyuyorum nakitte %60 a kadar gecis yaptim. Ancak bu haberler duyumlar söylentiler insani tedirgin ediyor . Sanki tuzak hazırlıyorlar gibi geliyor. Bir de ünlü sayılabilecek ekonomi dergisi" borsa nasil oynanir" diye manşet atması da cok ilginc. Borsa yatirim aracı değil miydi oyun mu oldu simdi.
Cevap 20.07.2020 00:04

Kusura bakmayın ama bir süredir çok sayıda hissede yaşanan yükselişleri anlamak çok kolay değil. Bunu ben de yazıp sizleri uyarıyorum biliyorsunuz.

Ayrıca, borsada düzeltme riskine benim de dikkat çektiğimi biliyorsunuz. 4 tane gap kaldı aşağıda diye uyardım. Eğer bu düzeltme yeniden olacak olursa, bu ne demek borsa düşecek demek. Bundan neden korkuyorsunuz?  Borsa bazen yükselir bazen de düşer. Genel ekonomide bir çöküşten kaynaklanan bir düşüş değilse, bu borsanın işleyişidir. Eğer siz kendi tedbirinizi aldıysanız ki, % 60 nakitteyim diyorsanız zaten borsa düşerse alttan alma fırsatı bulursunuz. 

5 gün tatil yaptım. Hemen ortalığı karışmış. Ne olup-bittiğini anlamaya çalışıyorum. Beni rahatsız eden en önemli konu, TCMB döviz rezervinin çoğunun swap paradan oluşması. Bundan tedirgin oluyorum. Döviz rezervlerimizin daha sağlıklı şekilde artması önemli. Yoksa böyle sürerse dövizde yaşanacak bir atak, BIST'i de etkileyecektir. Ama böyle bir gelişme esnasında öncesinde düşüş bile olsa, sonra yine çok ciddi çıkış yaşayan şirketler olur. Geçmiş tüm döviz krizleri sonrasında böyle oldu. 

Neyse, adapte olayım ne olduğunu anlamaya çalışır, sizlerle paylaşırım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_