Soru - Cevap (Bist)

  •  A 
NU*** ÇA*** 19.07.2020 15:53
Konu / Hisse Kodu: Bist
İyi pazarlar hocam 1 gündür youtube da bir video dolaşıyor pazartesi borsa çökecek batacaksınız gibisinden algı oluşturuluyor 72 bin kişi izlemiş pzrt.bunların panik satışı gelirse algoritmaları hareketlendirir sonra kırmızı bi mum oluşursa bu defa teknikciler 2.li tepe riskini görüp onlarda satışa başlar düşmeyeceği varsada düşer sorum şu bu yapılan apaçık manipülasyon değilmi spk ya şikayetimizi iletsek sonuç alabilirmiyiz.teşekkürler
Cevap 19.07.2020 22:15

İyi de arkadaşlar, önüne gelen her video borsayı çökertir mi? Ya da borsa birkaç yüz bin olacak diye 100 Bin izlenmiş bir video için borsa yatırımcıları koşa koşa hisse mi almalı?

Borsa ve ekonomi ile İlgili ve sözleri borsaları etkileyecek kişiler mesnetsiz ama piyasaları etkileyecek sözler söylerlerse bu manipülatif olarak değerlendirilebilir ama, kim olduğu bilinmeyen alakasız insanlar borsa çökecek demesi dikkata alınmaması gereken sözler olur. Bunları manipülatif diye şikayet etmek de manasız olur. Onlarca kişi kendi kendine bunları söyleyebilir. Sizler de her önüne gelene inanmamayı öğrenin. Merak ettim youtube baktım. benzer sözler birkaç ay önce de söylenmiş. Var mı çöken bir borsa? Kaldı ki, teknik düzeltme zaten olabilir.  

Yatırımcılar da okuyup, izlediklerine dikkat etsinler. Öyle durmadan youtube'de ismi bile olmayan videoları izlemesinler. Her teknik analiz anlatanı ciddiye almasınlar. İşlem yaptıkları kurumların araştırma ekiplerini ve piyasada itibarı, adı sanı belli kişilerin görüşlerini takip edip, kendi görüşlerine göre neye inanacaklarına karar versinler.

Bana bir sürü benzer kişilerin dedikleri soruluyor, hocam sizce bu dedikleri doğru mu diye! Hiç birisini dikkate almıyorum. Size de cevap vermezdim ama benzer sorular aklına takılanlar için yazmak istedim. Öyle internet, whatssap gruplarına ücretsiz tiyo alacağız diye itibar etmeyin lütfen. Sonra canınız yanarsa suçlu aramayın.

Ayrıca borsanın gerçekten çökeceğine inanan birisi de bu görüşünü gayet doğal söyleyebilir. Nasıl yükseliş beklentisi söylenebiliyorsa, düşüş ya da çöküş beklentileri de söylenebilir. Ama bunun gerekçesi olarak yalan bilgiler kullanılırsa o zaman bu manipülatif bir suç olabilir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_