Soru - Cevap (Küçük yatırımcı)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 16.07.2020 18:34
Konu / Hisse Kodu: Küçük yatırımcı
Hocam öncelikle iyi tatiller:) sorum şu olacak, gerçektende küçük yatırımcının çok olduğu hisse yükselmez mi? Birde mesela sizin dediğiniz hisseyi alıyorum mesela aselsan. Aldım fakat beklemekten usandım ve sattım. Bugün yükselişe geçti muhtemelen de devam eder. Ben 1 ay boyunca boşuna taşımış oldum. Şimdide dediğiniz hektaş var ondanda bezdim. Benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor ki usanmadan bekleyeyim. Şimdiden teşekkür ederim.
Cevap 19.07.2020 21:32

Küçük yatırımcı hissesi diye bir hisse şekli yok. O nedenle küçük yatırımcı hissesi yükselmez diye bir şey de yoktur. Asels ya da hekts ise, tesadüften ibaret. Nihayetinde tüm öngörülerim zaten gerçekleşecek diye bir kesinlik yok. Ayrıca dikkat ederseniz % 90,5 civarı gerçekleşme oranı var ama % 9,5 da gerçekleşmeyenler var. Siz buna da denk gelmiş olabilirsiniz.

Bu işin kesinliği yok. Ama her gerçekleşecek hisse de hemen gerçekleşmeyebilir. Ayrıca Asels'nin beklentisi % 8.63, yıllık faiz de o civarda bir oran. Yani 1 ay, 1,5 ay bekleyip de bu oranda bir gerçekleşme yaşanırsa, yatırımcısı bundan memnun olmalı. Bir yıllık faizi kazanmış olur. 

Dediğim gibi, kısmet bu. Siz yine kendinize göre uygun gördüğünüzü değerlendirmeye devam edin. Her seferinde benzer örneklere geleceksiniz diye bir istatistik olmayacaktır sanırım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_