Soru - Cevap (uyarılar)

  •  A 
ZA*** DO*** 10.07.2020 12:03
Konu / Hisse Kodu: uyarılar
ÖNCELİKLE UYARILARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
ANCAK; HER AN KAR SATIŞLARI GELEBİLİR DEDİĞİNİZ ESNADA FULL MALDA OLANLAR NE YAPSIN. MESALA 25.06.2020 TARİHLİ TUPRAS ÖNERİNİZİ 88.40 TL DEN ALAN VE TAŞIYAN BİR YATIRIMCI NE YAPABİLİR. TEDBİRLİ OLUN DENDİĞİNDE TAMAMINI SATACAKMI. MECBUREN BEKLİYORUZ. ONLARCA AÇIK ÖNERİNİZ VAR. ÖNERİ TARİHİNDE BUNLARI MEVCUT NAKİTLERİ İLE DEĞERLENDİRİLENLER ZATEN MALDA. YA SATACAĞIZ YADA BEKLEYECEĞİZ. BEKLEMEYİ TERCİH EDENLER ŞİMDİ HATAMI YAPTI.
Cevap 10.07.2020 13:52

En az % nakit olun dendiği zaman, bu piyasaya sert bir satış gelebilir korkusu ile söylenir. Ki zaten bunu beklediğimi de açık açık yazdım. İyi de peki o zaman neden öngörü yaptım kapat geç hepsini. Sonuçta görüyorsunuz misal bfren tavan bugün. Demek ki, pozitif ayrışmalar her ortamda olabilir.

İşte o nedenle de açık öngörü durabiliyor, düşüş uyarısı yapılırken de yeni öngörü yapılabiliyor. Burada yapılması gereken eldekinin zararda olmasına bakılmadan % 50 nakite dönmektir. Yani bi kısmını satmaktır. Çünkü önemli olan sadece sattığınızın da düşmesi değildir. Beklenen gibi genel ve sert bir düşüş yaşanmasıdır. Çünkü eğer bu olursa, sattığınız hisse yükselse bile, düşecek çok sayıda hisse olacaktır. 

Ayrıca Tuprs alımızdan sonra Temmuz başında nakit uyarım başladı. Tuprs da 90.50 fiyatı görmüştü. Yani karla bile bir kısmını satıp nakit dengelemesi yapma imkanınız olmuş. Sonuçta kesinlik yok tabii ama, bunu yapmadığınız zaman düşüşte işte böyle hep birlikte düşmüş oluyorsunuz.

Tekrar ediyorum hata mal almak değil. % 50 nakit yaratmamak. Şimdi düşüşte düşük fiyatları sadece izlemek durumunda kalıyorsunuz. Alırken nakit uyarısı yoksa, sonrasında başladığında başabaş, az zarar göze alınabilirdi. Ayrıca zarar hesabı bile çoğunuz tarafından yanlış yapılıyor!

Misal yıl başı 10 Bin TL'niz var. 3 gün evvel 20 Bin olmuş. Ama bu düşüşle son aldığınız hissede 2 Bin TL zararınız var diyelim. Şimdi siz zarardayım diye mi görüyorsunuz? Evet son hissede öylesiniz ama yıl başına göre % 80 karla 18 Bin Tl'ye sahipsiniz. Bana göre zararda değilsiniz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_