İletişim

Mesajınızı göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

İletişim Mesajları

ER*** GE*** 15.01.2019 04:01
Merhaba Aydın bey ne olacak küçük yatırımcının hali,bence SPK Trump a spekülatif açıklamalarından dolayı ceza vermeli :) galiba oda bizim borsanın çok ucuz olduğunun farkında alttan alabilmek için sabah ayrı akşam ayrı açıklamalar yapıyor:)
Cevap 15.01.2019 08:28

Günaydın :)

Yani gerçekten böyle kötü bir dönem olabilir mi. Trump gerçekten ekonomisini mahvederiz dediyse bu durum çok vahim sonuçlar verebilecek bir açıklamadır. Doğal olarak içinde bulunduğumuz şartlar da malum iken korkudan yaşanan düşüşte yeni öngörü fırsatlarını kullanamıyoruz. Ama fırsat düşen fiyatlar sonradan dün olduğu gibi yükselirse fırsat olur. Düşüş açıklamaların devamı ile daha da hızlansaydı dünkü fiyatlara fırsat diyemezdik.

Hakikaten ne yapacağımızı şaşırdım. Tam rezillik. Twitlerle ülke ilişkilerini, yatırımcı kararlarını belirleyen algıları yönetiyorlar. Bilmemiz gereken borsa ve fiyatlar düşük fiyatlanıyor. Ama gelişmelere göre düşük fiyatların altı da olabilir diye bilmemiz gereken bir dönemdeyiz. 

Bu kadar uzun bir süre seyirci kaldığım nadir zamanlar vardır. Ama bankaları ucuz görürken bir bakıyorsunuz bankalara bir çok finansal yükler geliyor. Kamular düşerken özeller çıkarak ayrışma yaşanıyor. Kurların düşüp-çıkması şirketlerin beklentilerini değiştirebiliyor. Tüm bu işlerin uzaması, büyüme oranlarını olumsuz etkiliyor. Böyle olunca da işler cirolar tümden etkilenebiliyor. 

Umarım bu süreç çok kısa sürede biter de önümüzü görürüz. Ama henüz daha seçim belirsizliği olduğu için, seçimler bitene dek benzer stresler sürecek gibi duruyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 14.01.2019 17:32
Aydın Bey, çok enteresan bi şekilde yabancılar ve yatırım finans tarafından alımlar var. Küçük yatırımcılardan malını kaptırmış gibi sanki.
Cevap 14.01.2019 18:03

Çok kötü bir süreçten geçiyoruz. Dünyanın en güçlü ve etkin devletinin başkanı tüm dünyayı ve bizi attığı twitlerle etkileyebiliyor. 

Küçük yatırımcıların hisselerini kaptırmalarına gelince, akbnk, garan gibi bazı hisseler dışında genelde bir fiyat artışı yok. O nedenle tam sizin gibi düşünmüyorum henüz. Mevcut fiyatları hisselerin bir kaç ay önceki fiyatlarından hala düşük. Bir kaç hisseyi dikkata almak doğru olmaz. Ama bu twitler ya da seçim ve sonrası spekülatif yorumlar olmasa ben genelde dediğiniz gibi hareketlerin yaşanmasını bekliyordum. Ama bir türlü bu beklentim devreye girmiyor. Hep ortamın gerilmesi için bir sebep çıkıyor.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 14.01.2019 16:52
Slm. Kıbrıs Barış harekatını yaparken de it ürümüş kervan yürümüştü amma ambargoyla baya sıkıntı çekilmişti o dönemler de herhalde. Babalarımızın anlattığı buydu. Şimdi o kadar büyük sıkı tutup çekmeyiz herhal.
Cevap 14.01.2019 17:23

Çok farklı dönemler. Şuan öyle bir ambargo çok daha sıkıntı yaratabilir. Çünkü 1974 Türkiye'sinin ihracat şirketleri vs. zaten çok azdı. Ama şimdi büyük bir ekonomi var etkilenebilecek. Ama böyle bir şart ile ben her türlü yaptırıma razıyım. Böyle bir zorlama olamaz. Ben ülke olarak yıllarca NATO içinde yer alacağım dünyanın her yerine NATO ya da BM kapsamında ABD istedi diye asker göndereceğim. Sonra sözde müttefikim kendisi ile ilgisi olmayan benim sınırlarımı ileride etkileyebilecek bir devlet oluşumuna ben karşıyım diye bana ambargo uygulayacak. Kimin için, resmi bir, hatta birden çok ülkeyi parçalamak amacına hizmet eden bir terör grubu için. Buna hiç bir Türk vatandaşı rıza gösteremez. 

Ama dediğim gibi ABD Türkiye'ye yaptırım uygulamaya kalkarsa etkisi maalesef yüksek olur. Ciddi bir eksen kaymasına bile neden olabilir. Ama ABD'nin böyle bir kararı Türkiye'yi kaybetme riskini göze alarak yapacağına da pek aklım yatmıyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ER*** GE*** 11.01.2019 03:26
Merhaba Aydın bey netaş 2018 de en çok düşen hisselerde derece yapmış,umarım 2019 da en çok kazananlarda derece yaparız.
Cevap 11.01.2019 09:28

Sanırım bu dileğinize büyük bir çoğunluğumuz amiiiin diyecektir :) Hakikaten netas 2018 yılında hepimizi üzen bir fiyatlama gerçekleştirdi. En kısa zamanda yeniden yüzleri güldürmesi hepimizi mutlu edecektir. Ama sadece o değil, kayıpta olan diğer tüm hisselerin de benzer toparlanmaları gecikmeden yaşamasını diliyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 10.01.2019 14:53
GLYHO vurdu gol oldu hocam :) 3,30 a satış yazdım. Giderse oradan gitsin. Gitmezse de beklerim. Paralel yükselen kanalda bozulma yok. Sevgiler.
Cevap 10.01.2019 15:46

Hayırlı olsun :)    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 10.01.2019 10:26
Günaydın kolay gelsin. Sizin 2019 senaryonuz nedir? Bununla ilgili yazacakmısınız. 2019 kur ve borsa ne olur. Beklentiniz nedir. Teşekkürler
Cevap 10.01.2019 12:42

Bu sene hiç bir senaryo yazmayacağım. Çünkü senaryolar mantık dahilinde yazılır. Bu şartlarda şunlar şunlar olur ya da olmalı der ve ona göre yansımalarını tahmin edersiniz. Maalesef gördüğünüz gibi ülkemizde her an her türlü gelişme yaşanabiliyor ve her türlü yeni uygulama ve kararlar duyabiliyoruz. 

Seçim sonuçları da önemli olacaktır. Bu nedenle yaşayıp göreceğiz artık diyorum.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

UM*** Pİ*** 09.01.2019 10:05
Aydın Bey merhaba; demir-çelik hisselerinde bolca açık öngörü mevcut, sizin de sürekli vurguladığınız üzere hisselerde ve şirketlerde bir problem olmadığını rakamlarla ortaya koyan bir haberi paylaşmak istedim: http://www.immib.org.tr/tr/duyuru-haberler-celik-ihracati-2018-yilinda-artti.html
Sanırım demir-çelik şirketlerinde açıklanacak 2018 yılı bilançoları da iyi gelecektir.
Cevap 09.01.2019 11:16

Paylaşım için teşekkür ederim. 

Korumacılık önlemlerine karşılık % 20 gibi bir ihracat artışı gayet iyi bir oran ki, bu yıl daha da artabilir. Sonuçta devamlı yazıyorum, borsadaki fiyatlamalar eder değerlere göre değil, güncel algılara ve mecburi durumlara göre Oluşur. Böyle zamanlarda ülkeden çekinen fonlar ve yatırımcılar satmayı tercih ederse maliyete bakmayabilirler. Ayrıca, özellikle yabancı fonlar için maliyetler hisseleri çok uzun süreler taşıyabildikleri için bizlerin maliyetleri ile ilgili değildir. Tabii onların bir de kur maliyeti olacağı için TL maliyetlerini düz mantıkla kıstas almak da doğru olmaz.

Ayrıca böyle zamanlarda diyelimki aldığınız hisse yaı yarıya düşmüş. Ama sıkışan finansal gelirleriniz nedeniyle nakit ihtiyacınız oluşmuş. Başka bir kaynağınız da yoksa, mecburen zarar bakmadan gerekli tutarda satış yapmak zorunda kalınabiliyor. Bu durumda da tabi hisseler ekstra düşüşler yaşıyorlar. Buna bir de robot işlemleri eklersek, onlar da satışı görünce algoritmalarla daha da satışı derinleştirebiliyorlar.

İşte tüm bu nedenlerle mevcut fiyatları yaşıyoruz. Ama bu şirketler kötü olduğu için düşüyor demek değildir. Borsanın bir gerçeği ve işleyiş şeklidir. 

Demir çelik ve çimento şirketlerinin asıl Suriye'nin imar dönemi başladığında ihracat patlaması yapmasını bekliyorum. O gün geldiği zaman hem de fiyat artışları ile bunu yapacaklar. Belki sektördeki bazı yatırımlar bu hedefle de yapılıyor olabilir. Koca bir ülke yeniden imara açılacak hem de tüm alt yapısı ile. Uzun süreli ve çok büyük bir süreç olacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 03.01.2019 17:00
Teşekkür ederim GLYHO yorumunuz için.
Cevap 03.01.2019 17:13

rica ederim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 03.01.2019 14:49
Merhaba Aydın Bey, GLYHO bugün bollinger orta bandına değdi ve tepki geldi. Umarım devamı gelir. Hacimsiz düşüşler nedense korkutmuyor beni. Bu hissenin endeks ile hiç ilgisi yok. Fikrinizi almak isterim. Saygılarımla.
Cevap 03.01.2019 16:00

Teknik ve hisse için yaptığınız yorum doğru. Ayrıca diğer hisselerin yaşadıkları düşüşler yanında glyho'nun son dönem gördüğü en yüksek seviye olan 3.09'dan 2.91 olması büyük bir düşüş sayılmaz. Glhyo genelde endeks harici hareketler yapan bir hissedir. Bu arada bollinger orta destek 2.92. Dediğiniz gibi hisse orayı bir kademe alttı görüp destek almış. Yukarı tepkisi gelebilir. Ama bu desteği kıracak olursa alt destek riskleri oluşur. Tekniklerini paylaşayım daha iyi görmüş olursunuz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 03.01.2019 13:03
Slm. Üstat size zahmet şu yabancı takasını biraz açarmışsınız. Şu an yabancı yüzde kaç. Nasıl art denen oranlardan şüphe duyuldu. Nedir bu finansbank ve Denizbank olayı. Teşekkürler
Cevap 03.01.2019 15:50

Merhaba.

Şu an görülen borsadaki yabancı payı % 65.12 

Kasım başında denızbank 4.90 TL iken 20 TL olmuş. Aynı şekilde de QNB finansbank da 5 TL'den 10 TL'ye yükselmiş. Yine kasım ayında katar'lılar Boyner hisselerinin ek %11.27'sini daha almışlar. İşte bu üç hissede yabancılara geçen paylar nedeniyle takastaki yabancı payının Temmuzda düşmüş olduğu %61.40 seviyelerinden % 65'e yükseldiği söyleniyor. Yabancıların genel bir alımı yok diye izah ediliyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_