İletişim

Mesajınızı göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

İletişim Mesajları

SE*** KI*** 17.12.2018 10:46
Teşekkür ederim. Vallahi Aydın Abi ben sizin çok faydanızı gördüm. Alcatel zamanında netaş thy hepsinden çok güzel paralar kazandım. Bir ara ufak büyük kar demeden üst üste 19-20 kağıttan belirli periyotlarla para kazandı. Hele 2015-2017 arası borsa serüvenim bir peri masalı gibiydi. Ben bu güzeliklere gözümle şahit oldum. Gün gelecek şu anki posizyonlarımda tarihin kendi adıma en fazla miktarını yatırdım en büyük karlarımı yapacağım size inanıyorum unuttum zaten borsayı para kazanmayı özledim
Cevap 17.12.2018 11:33

İnanın ki ben de piyasaların düzelmesini özledim. Böyle öngörü vermeden sadece beklenti yazmak beni mutlu etmiyor. Ama görüyorsunuz işte, ayar kaçmış. Ama tam düzelteceğiz derken Londra'da faizlere ve TCMB'na yüksek perdeden çıkış yapınca döviz uçuyor. Tam işler düzeliyor mu acaba derken Fırat'ın doğusuna gireceğiz diyoruz. Bunu yapmakta yerden göğe kadar haklıyız. Ama işin bugüne kadar gelmesine göz yumup da şimdi pat diye bu açıklamaları yapınca, o zaman doğaldır ki, huzuru bekleyen piyasa yine geriliyor. Bir şeyi devamlı gererseniz ne olur? Sonunda kopar. Bizim piyasalar da şu an bu sorunu yaşıyorlar. Umarım en kısa zamanda düzelir.

O zaman göreceksiniz şimdi bu şekilde her fırsatta verdikleri bankaları, aksa'yı, demirçelikleri, camları, otoları nasıl da alacaklar. Ama şu an algılar baskıların sürmesine uygun geliştiği için maalesef henüz bir türlü düzelemiyoruz. Sonuçta hiç bir ekonomi sürekli kötü olmaz. Bir yerden düzelmeye başlar. Biz bu süreci suni tedbirlerle uzatıyoruz. Ama düzeldiğini de göreceğiz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 17.12.2018 09:42
Bu süreç daha ne kadar böyle gider ? Ne kadar süre daha piyasa tabiri ile dayak yemeye devam ediyor ederiz ? Benim borsadaki 8.yılım bu kadar kötü ve uzun süredir kötü giden piyasaya denk gelmemiştim! Şimdide Türk Borsası olarak 2019 ilk 6 ayını kaybettiğimiz konuşuluyor ! Siz ne dersiniz ? Unutulalım diyorsunuz güzelde ne unutacak para kaldı ne zamanımız var ? Büyükler gibi Netaş millete 14 maliyetli satıp parayı mevduata % 25 faize koyup dünya turuna çıksak unuturduk ama öyle bir şansımız yok
Cevap 17.12.2018 10:28

ABD ile ilişkilerimiz nasıl gelişecek, Fırat'ın doğusuna girecek miyiz bunları cevaplarını bilmek kolay mı? Ayrıca ilk yüz günlük program sonuçları açıklandı. Olmadı ya da yanlış oldu, yapamadık denen bir şey var mı? Ben göremedim. Peki o zaman enflasyon, faizler, işsizlik, kredilerde tıkanma, konkordatolar vs. vs neden?

Demek ki, bizlere ilan edilen bazı şayler gerçeği yansıtmıyor. O zaman nasıl doğru ya da sağlıklı tahmin yapalım ki?

Normal bir piyasada, yaşananlara bakar, şu şu tedbirler uygulanır der ve bunlara göre yansımalarını tahmin edersiniz. Yazdık TCMB kısmi bir faiz artışı yapmak zorunda diye. Yapıldı mı hayır. Ama sonra ne oldu, yapılmayandan kat ve kat fazlası yapılmak zorunda kaldı. İyi de aradaki inatlaşma yüzünden katlanan kur, enflasyon, tüketimde daralma, şirketlerin ödeme sıkıntıları, konkordatolar vs. gibi sorunların bu inatlaşmaların ürünü olmadı mı? Evet. Peki şimdi kime ne diyeceğiz? Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi oylanırken, sözüm ona bu sisteme geçilince Türkiye şahlanacaktı. Terörizm bitecekti. Öyle mi oldu? Bu sözleri söyleyenler nerede? 

Yani hafızalar unuttu ise, internetten tazelemek çok kolay. Halen aktif siyasette olan bir çok siyasetçi, paralele yapı, Fetullah Gülen için neler diyordu? Siyasi liderler birbirleri için neler neler diyorlardı. Muhalif olan cumhurbaşkanımızı başkan yaptırmayacağız diye meydanlarda bağıran siyasetçilerimiz şimdi en büyük savunucu olmuş durumdalar. Ben hiç böyle siyaset görmemiştim. Tecrübelerimde bunlar yoktu. Şimdi neye göre neyi tahmin edelim? 

Unutmayalım da ne yapalım bu ortamda? Bu fiyatlardan satıp da faize mi, yoksa bu kurlardan dövize mi girelim? Bu kararların doğru olacağı belli mi? Ben görüşümü söylüyorum. Hemen gerçekleşmiyor diye, ya da piyasadaki daralma sürüyor diye, bundan vaz geçip de daha da düşük fiyatlardan ederinin yüksek olduğunu düşündüğüm hisseler için satın çıkın dememi kimse beklemesin. 

Maalesef borsa işte böyle bir alan. Şu an algılar olumsuz yönde geliştiği için fiyatlamalarda istediklerimiz gerçekleşmiyor. Benim görüşüm belli.

2019'u ya da belli bir bölümünü kaybettik mi? Riskler olduğu gerçek. Ama kesin evet demek de doğru olmaz. ABD ve AB borsaları ekonomileri en kötü zamandayken en yüksek yükselişleri yaptılar. Hoş onlarla yani üretenlerle fasoncuları kıyaslamak doğru olmaz. Ama 2019 için de yaşadığımız sorunları aşamadığımız takdirde sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalabiliriz.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 14.12.2018 14:27
Merhaba Aydın Bey, alım dalgası geldi. Bankalara piyasa yapıcılığı verilmesinin etkisi var sanırım. Bir de ABD şu operasyona ses çıkarmazsa ne iyi olacak.
Cevap 14.12.2018 14:50

İkinci dediğindiğiniz konu aramızda sorunsuz çözülürse piyasaya pozitif etkisi yüksek olur.

Fiyatlar inanılmaz iskontolar içerdikleri için her zaman her an alımlar benzer şekilde gelebilir. Hisse bazlı tavanlar bile olabilir zaman zaman. Göreceksiniz bunların dönüşleri de olacak ama şu an piyasaya güven yok henüz. Bu nedenle yatırımcı iştahı sınırlı kalıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 13.12.2018 07:44
Hocam piyasa tam bi testere. Bu makinelerle biz başa çıkamayız. Ben dün KUTPO'da stop oldum malesef. Sevgiler.
Cevap 13.12.2018 08:17

Maalesef piyasa şartları bu şekilde belirsizlikler ve dış etkenler taşıyorsa normal yatırımcının alım-satım kararı veremediği anlarda makinalar hakim oluyor. Piyasa normale dönünce ise, yatırımcı kararları makinalara yön verecek. Ama sonuçta şu an için işlem hacminin % 20'sine ulaşmış makinalar gün geçtikçe daha çok paya sahip olacak.

Bu konu tam bir muamma ve eşitsizlik yaratıyor. Sorgulanması gerekli. Nasdaq ortaklığı sonrasında yapılan uygulamalardan birisi. Ben yanlış kısımları olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; parayı basan algoritmalar farklı bir otoban ile borsaya bağlanıyor. Sisteme iletilen emirleri, görebiliyor. Buna göre karar veriyorlar. O zaman borsanın zaman ve fiyat önceliği ilkeleri bozuluyor. Fakat kurumlar için otomatikman işlem yapıp, komisyon üretildiği için göz yumuluyor. 

Düşüşte normal yatırımcı satmaya eli gitmezken makinalar patır patır veriyorlar. Aynı şekilde  alımlarda da aynı şekilde tavan fiyatlamaları bile görebiliyoruz. Bu yüzden ani tavanlamaların makine işlemlerinden olduğu düşünüyorsa, kar realizesi yapmak tercih edilebilir. Çünkü makinenin işlemi bitince, hisseler yine aynı şekilde geri gelebiliyor.

Kutpo stoplosunuza gelince; bu günler normal tekniklerin işlediği zamanlar değil. Dün duyduğumuz gibi ani bir haber tekniklerde zarar kes seviyelerini gösterebiliyor. Ama sonra bugün olduğu gibi, haberin devamı hemen gelmeyince, ya da olumlu görüşler çıkınca hızla kayıplar telefi oluyor. Lakin siz bir gün evvel görülen stoploss seviyesi nedeniyle sattıysanız hisse kaçmış oluyor. 

İşte bu yüzden ben böyle zamanlarda oldukça iskontolu hisseler olduğunu düşündüğüm için, uzun vadeyi göze alarak alımları uygun buluyorum. Yoksa sadece teknik karar verilecek olursa eldeki sermaye çok çabuk erir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Jİ*** BE*** 10.12.2018 06:47
Günaydın Aydın Bey,
HUP ile ilgili bir tesbitimi yazmak istiyorum.Sayfayı açıp cihaz bildirimi ve müziği tikledikden sonra yenile düğmesine basıp sayfayı yenilediğimde,cihaz bildirimi kutusu boş gözüküyor.hızlı uyarı penceresini kapatıp diğer sayfalar açtığımda ve tekrar hup sayfasına geçtiğimde cihaz bildirimi kutusu işaretlenmemiş duruyor.İşaretleyip bıraktığımda başta mesajları alıyorum ancak bir süre sonra o da kesiliyor.HUP a dönüp baktığımda cihaz bildirimi kutusu boş duruyor.Saygılarımla
Cevap 10.12.2018 08:27

Paylaşımınız için çok teşekkürler.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ME*** AC*** 09.12.2018 10:46
hocam yeni mail adresiyle üye oldum gold üyelimi bu mail adresi üzerine çevirebilirsek uygun olacak eski mail adresi kapandı kullanılmıyor.teşekkürler.
Cevap 10.12.2018 04:56

Güncelledim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 07.12.2018 13:12
Size bugün kutpo ikili dip demiştim ancak onu bilmem ama GLYHO'da ikili dip olabilir. 2,80 üzeri... Çoktandır takibimde ama bi salmadı. Kutpo'dan seçtim tercihimi. Kademeleri sığ olduğu için. Bu yazışmalarımızın yararlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü aldığım cevaplar hep bana bir şeyler öğretiyor. Allah sizden razı olsun.
Cevap 07.12.2018 13:36

Sizden de razı olsun. Teşekkürler.

Evet glyho ikili dip ve direnç seviyesi kısmen doğru! Kısmen diyorum çünkü 29/11 deki ilk denemesinde geçip gitseydi ikili dip olurdu. Şimdi ise ters omuz baş omuz yapabilir artık. İkili dipten çıkmış yani. 2.86 üzerinde ters omuz baş omuz denen yükseliş formasyonu oluşur.

Ama uyarayım glyho çok yanıltıcı hareketler yapabilen bir hissedir! Tekniği her zaman işlemez. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Jİ*** BE*** 07.12.2018 08:43
Günaydın Aydın Bey,
Hup u başka bir tarayıcıdan açmama rağmen ,hup sayfası açıkken mesajları alıyorum.hup sayfası açık,telefon kapalı iken mesajların uyarısı düşmüyor.hup sayfasını görünür yapınca birçok mesajı kaçırdığımı görüyorum.
Bu duruma sıkılıyorum.Yardım bekliyorum.
Teşekkürler iyi çalışmalar.
Cevap 07.12.2018 09:51

Geçen hafta sunucu değişimi sonrasında bu sorunları yaşamaya başladık. Herkes için geçerli değil. Hatta aynı telefon markalarında bile sorun olanlar ve olmayanlar var. Neden yaşanıyor inceliyoruz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 07.12.2018 08:37
Kutpo yorumlarınız için teşekkürler. İş bankası borsa platformu kullanıyorum. Grafikleri ne kadar doğrudur bilmem. Haziran-Temmuz 2013 dibinden 21.09.2016 zirvesine fiboniacci çektiğimde 4,70 li seviyelerin düzeltme seviyesi olduğunu görüyorum. Kutpo'nun pek bi borcu da görünmüyor. Faiz oranları yüksek olsa bile bu firmayı etkilemez. Dipnotlara göre 9 milyon kredi borcu 3 ay içinde bitecek. İnşallah kazanırım :) Sevgilerimle.
Cevap 07.12.2018 08:55

Benim uzun vadeli listemde olan bir hisse zaten. Ben sadece ikili dip teriminin tam adlandırılmasının teknik şartını yazdım. Bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 07.12.2018 07:24
Merhaba Aydın Bey, halkbanka sinir oldum, aşağıda yine GAP bıraktı ve sattım. Bu haber 7,40 lardayken gelseydi ya... Gelmiyor işte. Nasip kısmet diyeyim. KUTPO aldım. Kutpo'da bollinger daralması var. İkili dip yapmış hatta. YKGYO'yu bilmiştim hatırlarsanız. Bakalım bunu da bilecek miyim? :) Zaten bu bilançoya göre buralarda olmaması lazım bu kağıdın. Nasip kısmet bu da... Napalım. Hayırlı cumalar.
Cevap 07.12.2018 07:57

Ama her gap ille de kapanmaz veya hemen kapanmaz. 

Maalesef piyasada yaşananlar birçoğumuz için benzer şansızlıkları yaşatıyordur eminim. Bu günleri atlatıncaya kadar sıkıntıları çekeceğiz anlaşılan.

Kutpo bilançosuna gelince, kesinlikle bilançonun hak edeni bu fiyatların çok üstüdür. Ama bir çok hisse için de aynı durum olmasına rağmen, şu sıra yükselişler sınırlı kalıyor maalesef. Faizlerin yüksek olması, yatırımcı iştahının yaşadığımız riskler nedeniyle baskılı olmasından kaynaklanan bir durum bu. Ben düzelecek diye ısrarlıyım. Haklı olarak, tamam düzelecek de ne zaman diye sorular geliyor. Evet bu sorular önemli ve doğru. Ama cevabı o kadar kolay değil ki. Hükümet mi kabine mi, başkanlık mı ne diyeceksek artık onu bile bilmiyoruz. Yönetenlerin aldığı ve alacağı her türlü karar ile, dış ülkelerden kaynaklı gelişmeler de çok etkili oluyor. Seçim, kur riskleri falan süre tahminlerini zorlaştırıyor.

İkili dip için şöyle teknik bir uyarı yapayım! İkili dip denmesinin ya da olmasının bazı şartları var. Evet ikili dip desteği olabilecek bir seviyede şu anda. Ama ikili dip formasyonunun başlaması için, yani bu adı vermemiz için 4.94 seviyesinin geçilmesi lazım. Bu seviye geçilmeden ikili dip denmez. Ama geçilince ikili dip olur. Tabii o zamanı bekelrsek aradaki marjı kaçırmış olursunuz. Bu nedenle hisselerle ikili dip olacak diyerek bu karar verilmiş olabilir. Ki, zaman zaman ben de benzer davranırım. Sadece bu görüntüye ikili dip denmez, 4.72 desteği aşağı kırılacak olursa, görüntü bozulur diye uyarmak istedim.

Umarım yine doğru tahmin ve karar vermiş olursunuz. 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_