İletişim

  •  A 
AŞ*** SA*** 01.11.2022 10:38
Merhabalar Aydın Bey,

Bu ülkede yatırımcı olmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha gördüm. #yksln bugün açıklanan bilançosundaki %132 net karı neye kime yetmemiş anlamış değilim. Bist rekorlar kırıyor şirketler çok güzel karlar açıklıyor. belki uzun vade hedef sapması olmayacak ama güven kaybı ne ile telafi edilecek. ne zaman toplum olarak hakkı olana hakkını vermeyi öğreneceğiz. kusura bakmayın sizin de vaktinizi aldım.
Cevap 01.11.2022 11:02

Maalesef dediğiniz doğru ama, yine de objektif olmalı. Dyoby ve egser'de yaşananın bir benzeri yaşanıyor. Karları son çeyrekte de artmış lakin, artış oranı çok düşmüş. Böyle olunca da acaba son çeyrek bilançoda zarar olur mu endişesi ile bu satışlar geliyor. Ama sonuçta hep yazıyorum önceden yaşanan fiyat artışlarını da göz ardı etmemek lazım. Sonuçta önceden fiyat artmış ise, gelen kar ile kıyaslayınca mevcut fiyat yüksek mi düşük mü bu da önemli. Şu an için gelen bilançoya göre yksln biraz primli kalmış. Satış bu yüzden.

Ama neye göre ya da kime göre primli, ya da iskontolu sorusunun da cevabı büyük bir bilinmezdir. Sonuçta zarar açıklayıp da hala yükselen çok hisse var. Karı mevcut fiyatın çok altı edere sahip olduğu halde fiyatlaması çok ciddi yüksek seyredenler de var. Hekts, sasa gibi artık bu yükselişin bilanço ile izahı zor olanlar da var.

Hakikaten dediğiniz gibi yatırımcılık ama aynı şekilde analistlik de o derecede zordur. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada böyledir bu durum. Her alanda. Bir yıldır insanlara ons altın öneriliyor dünyada mesela. Ama duruma bakın. Ons altın taşıyanlar ne büyük parite kayıpları yaşadılar.

Geçen gün yazdım, bilanço dönemlerini sevmem. Kötü sürprizlere açıktır diye. Aslında bilanço öncesinde insan nakite geçip, gelecek bilançoları görse belki de daha iyi olur. Ama bu sefer de beklediğiniz gibi yüksek bilanço gelirse aradaki artışlar kaçıyor. 

Mesela demirçelik sektörü kötü diye yazılıp, çizildi. Eregl ve kardmrler için böyle de oldu. Ama cemts, tuclk, fiyatlarına bakın. Onlar da demirçelik. Son dönem için yksln de aslında ciddi yükseliş yaşadı eregl ve krdmrlere göre. Hatta onların ederleri mevcut fiyatlarının halen çok üzerinde olmasına rağmen fiyatları kaç zamandır düşüyor ve baskı altında. Hissede yabancının payı da fiyatı etkiliyor. Yabancı uzun zamandır satıyor. Elinde ne varsa onu satıyor çünkü.

Maalesef arada bu zararları, ters yakalanmaları da göze alarak toplamdaki getiri ya da zarara bakmak lazım. Benim de bugün dyoby aynı şekilde moralimi çok bozdu maalesef. Yapacak bir şey yok. Keşke her istediğimiz olsa, ya da hemen olsa ama olmuyor. Bazen de biraz daha geç oluyor. Düzelir, yine moralimiz yerine gelir merak etmeyin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_