İletişim

  •  A 
OS*** NU*** UL*** 06.09.2022 11:22
Aydın Bey,
Nasıl oluyorda 5 dakikada borsa +2,5 den -2 ye düşebiliyor. Aklım almıyor gerçekten. Bu kadar aşırı volatiliteyi en kötü gözaltı pazarı hisselerinde bile görmedim doğrusu.
Cevap 06.09.2022 12:24

Bakın öncelikle gerçekçi olmalı ve objektif değerlendirmeler yapmalıyız. Yoksa objektif olamayız. Şimdi objektif olmak gerekirse, aklımızın almayacağı şeyler olmuyor ki! Sonuçta kaç gündür tavan tavan çıkan bankalar yok muydu? Onlara uyan holding ve demirçelikler de olmadı mı? Bu gün de yükselişlerine devam etmediler mi? Ozaman böyle yükselişin satışları da aynı böyle olur. Hiç şaşırmamanız gerekir. Hatta, asıl gerçek bir düzeltme başladığında ondan korkun siz. Çünkü o zaman düşüş oranları çok daha fazla olacak ve öyle hemen de dönmeyecektir. 

Kısacası düşüşleri aklımız alsın da, ama aynı şekilde yeniden artıya geçmeyi asıl aklımız almasın derim ben. Çünkü bu tarz işlemler yabancı fonların işleri olmaz. Ya da ana büyük fonlar böyle yapmaz. Anlayacağınız bu işlemleri yapanların niyetleri önemli. Umarım endeksi çok daha yukarı taşıma niyetinde olsunlar. Arada düzeltmeler olsa da, niyet daha yukarılara taşımaksa sorun yok. Ama çekip,çekip bir yerlerden yatırımcılara yıkmak niyeti ile bu yükselişler yapılıyorsa, işte bunun sonucu çok kötü olur. Ama ben bunun için yapılmış olacağını da sanmıyorum. Çünkü aldıkları gibi aynı adetlerle veremezler düşüşte. Tabii yükselişleri net alıcı olmadan mal vererek yaparlarsa ozaman iş değişir.

Tekrar edersem, bu yükselişlerin düşüşleri böyle olacak. Hatta birçok hisse devre kesecek. Ama nereden olacak soru işte asıl bu. Ben de bilmiyorum. Ama kendinizi bunlara hazırlayın. Hep yükselen borsa olmaz. Arada düzeltmeler olması sağlıklı ve gereklidir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_